

Drodzy Mieszkańcy!
Informujemy, że najnowsze wydanie Głosu Gruty jest już dostępne! Znajdziecie w nim aktualności, ciekawostki oraz najważniejsze informacje z życia naszej gminy.
Pobierz teraz: https://gruta.pl/wp-content/uploads/2025/03/Glos-Gruty-nr-2_2025-popr.pdf
Zachęcamy do lektury i dzielenia się informacją z sąsiadami!
Dziś w naszym Urzędzie Gminy odbył się emocjonujący Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Wydarzenie to nie tylko promuje wiedzę z zakresu ochrony przeciwpożarowej, ale też rozwija świadomość i odpowiedzialność wśród najmłodszych mieszkańców naszej gminy.
Z dumą ogłaszamy zwycięzców:
Grupa I (klasy I–IV):
miejsce – Agata Wnęk, Szkoła Podstawowa w Boguszewie
miejsce – Oliwia Kruca, Szkoła Podstawowa w Grucie
Grupa II (klasy starsze):
miejsce – Julia Kruca, Szkoła Podstawowa w Grucie
miejsce – Maja Wodka, Szkoła Podstawowa w Boguszewie
Gratulujemy wszystkim uczestnikom świetnego przygotowania i wiedzy, którą zaprezentowali podczas dzisiejszego turnieju.
Uroczystego otwarcia i przywitania młodych pasjonatów straży pożarnej dokonali:
Wójt Gminy Waldemar Kurkowski
Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Sławomir Chyła
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Hanna Szumotalska
Przedstawiciel PSP – Dowódca JRG2 w Grudziądzu bryg. Rafał Rusoń
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne, ale bardzo miłe upominki. To była wspaniała okazja do sprawdzenia swojej wiedzy, nawiązania nowych znajomości oraz rozwijania pasji, która – być może – w przyszłości przerodzi się w służbę w szeregach OSP czy PSP.
Już teraz trzymamy kciuki za naszych reprezentantów podczas etapu powiatowego, który odbędzie się 23 kwietnia w Zespole Szkół w Łasinie. Wierzymy, że i tam pokażecie się z najlepszej strony!
Dziękujemy wszystkim opiekunom, nauczycielom oraz organizatorom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia.
Będzie nowy, dodatkowy termin płatności świadczeń w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
W związku z rozpoczęciem wypłaty rent wdowich, od lipca uruchomiony zostanie jeszcze jeden termin płatności – 7 dzień miesiąca.
KRUS ma obecnie cztery miesięczne terminy płatności emerytur i rent: Są to: 10, 15, 20 i 25 dzień każdego miesiąca. W pierwszym terminie, dziesiątego dnia miesiąca, świadczenia trafiają do 18 proc. rolniczych emerytów i rencistów. Pięć dni później, czyli 15. każdego miesiąca, do kolejnych 32 proc. uprawnionych. Z kolei 20. dnia każdego miesiąca – emerytury i renty trafiają aż do 40 proc. świadczeniobiorców, zaś w terminie 25. – 10 proc.
– W momencie powstawania KRUS terminy płatności świadczeń były tożsame z terminami, w których te świadczenia były wypłacane dotąd przez ZUS – mówi Iwona Kaszuba, dyrektor Biura Świadczeń Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. – Z czasem nieznacznie ewoluowały. KRUS zrezygnował z terminów: pierwszego i piątego każdego miesiąca, bo najwięcej nienależnie pobranych świadczeń jest w terminach, gdy świadczenia wypłacamy z góry, gdy nie ma czasu na dokonanie niezbędnych zmian w świadczeniu.
KRUS ma więc obecnie cztery sztywno ustalone miesięczne terminy wypłaty świadczeń, ale nie ma sztywnych reguł, które świadczenie wypłaca z konkretnego terminu.
– Tylko termin wypłaty rent wdowich będzie obwarowany regułami – zapowiada dyr. Kaszuba.
➡️ Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego może wypłacać wyrównania świadczeń emerytalno-rentowych poza wyznaczonymi miesięcznymi terminami. W szczególności dotyczy to spraw pierwszorazowych – czyli ustawowego zobowiązania wypłaty pierwszej emerytury/renty w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.
➡️ Każdy ubezpieczony w KRUS ma przypisany jeden z tych terminów, który może odnaleźć w decyzji emerytalnej lub rentowej. W przypadku, gdy dzień wypłaty przypada na weekend lub święto, przelew jest realizowany wcześniej lub w najbliższy dzień roboczy.
W okresie wakacji 2025 roku KRUS organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników, których przynajmniej jedno z rodziców (prawnych opiekunów) podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy. Jeżeli rolnik ubezpieczony jest na wniosek w pełnym zakresie – ubezpieczenie powinno trwać nieprzerwanie co najmniej rok.
W województwie kujawsko-pomorskim z rehabilitacji będzie mogło skorzystać 49 dzieci
z chorobami układu oddechowego i układu ruchu, urodzonych w latach 2010 – 2018 (7-15lat).
Turnus rehabilitacyjny ze schorzeniami układu oddechowego zostanie zorganizowany w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Szklarskiej Porębie (w okresie od 20 lipca do 9 sierpnia). Dzieci ze schorzeniami układu ruchu będą rehabilitowane w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu (w okresie od 28 lipca do 17 sierpnia).
Uczestnicy turnusów rehabilitacyjnych mają zapewnione całodzienne wyżywienie, całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz indywidualny program rehabilitacyjny. Opiekę nad dziećmi sprawuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna.
Podczas kwalifikowania dziecka do leczenia rehabilitacyjnego lekarz ocenia:
Choroby narządu ruchu, m.in: stany po urazach, operacjach, nabyte wady postawy.
Choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, m.in: stany po operacjach, przewlekłe zapalenia, astma oskrzelowa.
Dziecięce porażenie mózgowe z zachowaną zdolnością do samodzielnego poruszania się.
Wnioski kwalifikacyjne można pobrać w Oddziale i Placówkach Terenowych KRUS oraz ze strony internetowej www.gov.pl/krus w zakładce rehabilitacja. Wnioski wypełnione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalistę, w leczeniu którego pozostaje dziecko wraz z załącznikiem nr 2 (informacja o stanie zdrowia dziecka i oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego) oraz załącznikiem nr 6 (informacje podawane w przypadku pozyskiwania danych osobowych od osoby, której dane dotyczą), załącznikiem nr 7 (oświadczenie na udzielenie pomocy przedmedycznej i medycznej w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka), należy złożyć w Oddziale lub Placówkach Terenowych KRUS do dnia 30 maja 2025 r.
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy ds. rehabilitacji w OR KRUS w Bydgoszczy tel.: 52 323 13 47 lub 52 323 13 40, PT KRUS w Grudziądzu tel. 56 462 12 41 wew. 305 oraz PT
KRUS we Włocławku tel. 54 233 33 56 wew. 132.
Zapraszamy Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia, którym bliskie są smaki regionów i dawne receptury, a wyjątkowe potrawy przygotowują z pasją i sercem.
Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać zgłoszenie drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie www.bitwaregionow.pl lub pod linkiem https://www.kupujswiadomie.gov.pl/formularz-bitwa-regionow/
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25 kwietnia 2025 r.
KONKURS BĘDZIE PRZEBIEGAĆ W TRZECH ETAPACH:
Etap I – Komisja kwalifikacyjna, na podstawie oceny formularzy zgłoszeniowych, utworzy listę rankingową prac konkursowych. Do udziału w wydarzeniach regionalnych I etapu konkursu przejdą KGW/stowarzyszenia, które znajdą się na najwyższych pozycjach list rankingowych. W każdym wydarzeniu weźmie udział maksymalnie 20 drużyn. Zespoły biorące udział w I etapie konkursu, które zostaną najwyżej ocenione przez komisje konkursowe podczas danego wydarzenia regionalnego, zostaną zakwalifikowane do II etapu, tj. półfinału konkursu.
Etap II – KGW/stowarzyszenia, które zajmą 1. miejsce w wydarzeniach regionalnych, wezmą udział w półfinałach wojewódzkich. 16 zespołów, które zdobędą 1. miejsce w II etapie konkursu – po 1 z każdego województwa – zakwalifikuje się do finału ogólnopolskiego.
Etap III – Finał z udziałem 16 drużyn odbędzie się 6–7 września 2025 r. na PGE Narodowym w Warszawie.
W tym roku pula nagród to ponad 65 tys. zł. Przewidziana jest również nagroda dodatkowa dla laureata I miejsca w finale – wyjazd przedstawicieli KGW/stowarzyszenia na zagraniczne targi rolno-spożywcze w UE.
„Bitwa Regionów” wpisuje się w ideę działań prowadzonych pod hasłem #KupujŚwiadomie, które promują wybór polskich artykułów rolno-żywnościowych i korzystanie z lokalnych produktów. Wydarzenie to nie tylko integruje społeczności lokalne, ale także inspiruje do odkrywania i pielęgnowania bogatej tradycji kulinarnej kraju.
Organizatorem wydarzenia jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Patronat nad konkursem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem.
Drodzy Mieszkańcy!
Już 30 kwietnia 2025 roku serdecznie zapraszamy Was na wyjątkowy happening patriotyczny, który odbędzie się w Grucie z okazji nadchodzących Narodowych Świąt Majowych. To wspaniała okazja, by wspólnie zamanifestować naszą miłość do Ojczyzny, poczuć wspólnotę i dumę z naszej historii.
Uroczystości rozpoczniemy o godzinie 9:30 Mszą Świętą w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grucie. Następnie wyruszymy w uroczystym przemarszu z biało-czerwoną flagą pod Urząd Gminy w Grucie. Tam złożymy kwiaty pod pomnikiem oraz odsłonimy nowy pomnik upamiętniający 800-lecie Gruty – to historyczny moment dla naszej wspólnoty.
Po części oficjalnej zaprosimy wszystkich do wspólnego świętowania podczas części artystycznej. Czeka nas wiele atrakcji – wspólne wykonanie Poloneza, II Grucki Bieg Majowy, śpiewanie pieśni patriotycznych, quiz wiedzy „Kocham Cię, Polsko!” oraz majówkowe grillowanie w radosnej, sąsiedzkiej atmosferze.
Niech to będzie dzień pełen uśmiechu, biało-czerwonych barw i pozytywnej energii. Zabierzcie rodzinę, przyjaciół, flagi i dobry humor – razem twórzmy piękne wspomnienia.
Do zobaczenia w Grucie!
#ŚwiętaMajowe #Gruta800Lat #Patriotyzm #KochamCięPolsko #MajówkaZGminą #Wspólnota
Zapraszamy na wyjątkowy kiermasz wielkanocny, organizowany przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grucie. Będzie to doskonała okazja, aby wesprzeć lokalną społeczność i zakupić piękne, ręcznie wykonane prace, które wprowadzą wiosenny i świąteczny nastrój do Waszych domów.
Kiedy?
3 kwietnia 2025 roku, w godzinach 9:00 – 13:00
Gdzie?
Sala Narad Urzędu Gminy Gruta
Nie przegap okazji, by podzielić się wiosenną radością i wesprzeć naszych twórców!
Do zobaczenia na kiermaszu!
Wstęp wolny!
Czeka na Was niezapomniane spotkanie z wyjątkowymi gośćmi.
Anna Stachowiak – autorka bestsellerowych książek, pisarka, mama dwóch córeczek, a już niebawem trójki.
Adam Stachowiak – muzyk, artysta, kompozytor, uczestnik VII edycji „The Voice of Poland”.
Poznajcie ich inspirującą historię, porozmawiajcie osobiście i zróbcie sobie pamiątkowe zdjęcie.
Podczas wydarzenia zapewniamy poczęstunek oraz wiele innych atrakcji.
Na miejscu będzie możliwość zakupu książek Anny z autografami i dedykacjami oraz płyt Adama.
Zapisy pod numerem telefonu: 56 468 38 48.
Serdecznie zapraszamy!
Drodzy Mieszkańcy!
Z radością informujemy, że najnowsze wydanie Głosu Gruty jest już dostępne! Znajdziecie w nim aktualności, ciekawostki oraz najważniejsze informacje z życia naszej gminy.
Pobierz teraz: https://gruta.pl/wp-content/uploads/2025/03/Glos-Gruty-nr-1_2025-popr.pdf
Zachęcamy do lektury i dzielenia się informacją z sąsiadami!
Kasa informuje, że Uchwałą Nr 1 Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z dnia 6 marca 2025 r., ogłoszona została wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w II kwartale 2025 r.
W związku z tym, wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie za podlegającego ubezpieczeniu przez cały miesiąc rolnika, małżonka, domownika i pomocnika rolnika w II kwartale 2025 r., wynosi 78,00 zł miesięcznie.
Jeżeli rolnik, małżonek lub domownik objęty jest tym ubezpieczeniem na wniosek wyłącznie w zakresie ograniczonym, należna składka stanowi 1/3 pełnej składki, tj. 26,00 zł miesięcznie.
Jednocześnie informuję, że w marcu br. wysokość emerytury podstawowej wynosi 1 691,02 zł, w związku z tym podstawowa miesięczna składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za rolników, małżonków i domowników w II kwartale 2025 r. wynosi 169,00 zł.
Dodatkowa miesięczna składka na to ubezpieczenie za rolników prowadzących gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych użytków rolnych stanowić będzie:
Jednocześnie przypominam, że ustawowy termin uregulowania należnych składek za:
Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy
https://www.gov.pl/web/krus/juz-w-kwietniu-krus-wyplaci-trzynaste-emerytury
W kwietniowych terminach płatności emerytur i rent wypłacimy dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów zwane trzynastą emeryturą.
Świadczenie to wypłacimy razem z emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym w terminach płatności tych świadczeń, czyli ok. 10, 15, 20 lub 25 kwietnia.
Kto otrzyma trzynastą emeryturę?
Trzynastą emeryturę otrzymają osoby, które w dniu 31 marca 2025 r. mają prawo do co najmniej jednego z niżej wymienionych świadczeń:
Co należy zrobić aby otrzymać trzynastą emeryturę?
Trzynastą emeryturę wypłacimy z urzędu.
Nie ma potrzeby składania wniosku o to świadczenie.
W jakiej wysokości przysługuje trzynasta emerytura i czy będą z niej dokonywane potrącenia?
Trzynasta emerytura przysługuje wszystkim emerytom i rencistom w takiej samej wysokości (bez względu na wysokość pobieranego świadczenia), czyli w wysokości najniższej emerytury, która od 1 marca 2025 r. wynosi 1.878,91 zł brutto.
Ze świadczenia potrącona zostanie składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczka na podatek dochodowy.
Poza zaliczką i składką z trzynastej emerytury nie będą dokonywane żadne inne potrącenia ani egzekucje.
Skąd otrzyma trzynastą emeryturę osoba uprawniona do świadczeń emerytalno-rentowych z KRUS i z ZUS?
Osobie, która ma prawo do kilku świadczeń emerytalno-rentowych, przysługuje tylko jedna trzynasta emerytura.
Emerytom, którym KRUS wypłaca emeryturę rolniczą, a ZUS emeryturę pracowniczą trzynastą emeryturę wypłaci ZUS.
Natomiast osobom, którym KRUS wypłaca w zbiegu emeryturę lub rentę rolniczą wraz ze świadczeniem przyznanym przez ZUS, trzynastą emeryturę wypłaci KRUS.
Czy każda osoba uprawniona do renty rodzinnej otrzyma własną trzynastą emeryturę?
Do renty rodzinnej, nawet takiej do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedna trzynasta emerytura.
Każda osoba uprawniona do renty rodzinnej otrzyma trzynastą emeryturę w wysokości proporcjonalnej do liczby osób uprawnionych do tej renty na dzień 31 marca 2025 r.
Wyjątek od tej zasady stanowią osoby uprawnione jednocześnie do renty socjalnej lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, bowiem każda z nich otrzyma swoją trzynastą emeryturę.
Czy do osób uprawnionych do trzynastej emerytury będą wysyłane decyzje?
Do każdego uprawnionego emeryta i rencisty wyślemy decyzję o przyznaniu trzynastej emerytury. Razem z tą decyzją zostanie przekazana decyzja o podwyższeniu świadczeń od 1 marca 2025 r. (czyli tzw. decyzja waloryzacyjna).
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 9 stycznia 2020 r. o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz. U. z 2024 r. poz. 891 ze zm).
Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy
Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty!
Z radością informujemy, że 5 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Grucie odbędą się bezpłatne warsztaty o wspierającym towarzyszeniu dzieciom podczas eksperymentowania.
Program „Odkryjmy to!” to inicjatywa Centrum Nauki Kopernik i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która pomoże edukatorom i rodzicom lepiej wspierać dzieci w odkrywaniu świata.
Co Was czeka?
Wyzwania poznawcze i perspektywa dziecka
Swoboda w eksplorowaniu otoczenia
Wzmacnianie autonomii dziecka
Pozytywne dowartościowanie i motywacja
Każdy uczestnik otrzyma zestaw do eksperymentowania, zawierający propozycje doświadczeń, materiały oraz wskazówki pedagogiczne.
Terminy do wyboru:
5 kwietnia (sobota) 9:30-12:30
5 kwietnia (sobota) 13:30-16:30
Dla kogo?
Edukatorów, nauczycieli, pracowników bibliotek i domów kultury, rodziców i opiekunów dzieci w wieku szkolnym.
Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych, bez udziału dzieci.
Jak się zgłosić?
Zapisy w bibliotece lub telefonicznie: 56 46 83 848
Liczba miejsc ograniczona (max. 20 osób na warsztat).
Nie przegapcie okazji – do zobaczenia!
Wspólny Program Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie umowy z dnia 23 października 2023 r. Nr MEiN/2023/DPI/3079.
W załączeniu przedstawiamy harmonogram pracy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) na kwiecień 2025 roku. ️♻️
Zachęcamy do zapoznania się z grafikiem oraz przypominamy o zasadach dotyczących przyjmowania odpadów. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji. ☎️
Dbajmy wspólnie o nasze środowisko!
Wójt Gminy Gruta uprzejmie informuje, iż jest możliwość nieodpłatnego odbioru zużytych folii rolniczych przez firmę Kronospolymer Sp. z o.o. Gniew.
Gmina Gruta wyraża zainteresowanie współpracą z ww. firmą, aby jednak ustalić możliwości podjęcia współpracy konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji folii rolniczych znajdujących się na terenie naszej gminy.
Firma Kronospolymer Sp. z o.o. zajmuje się recyklingiem i odbiorem zużytej folii rolniczej:
• czarno – białej,
• czarnej,
• po sianokiszonce.
Rolnicy zobowiązani są do wysegregowania odpadów na poszczególne frakcje oraz oczyszczenia z błota, ziemi, resztek organicznych i pozbawienia z innej zawartości. Odpady powinny być przesortowane. Nie odbieramy: sznurków, siatek, węży nawadniających oraz big bagów.
Po przeprowadzeniu rozeznania wśród rolników (na stanowisku pracy ds. gospodarki odpadami tel. 56 4683 121 wew.119) o deklarowanych ilościach folii rolniczej do oddania wyznaczy się dopiero miejsce i termin odbioru.
Osoby zainteresowane odbiorem folii rolniczej powinny złożyć deklarację o ilości posiadanych odpadów rolniczych do Urzędu Gminy w Grucie w terminie do 30 kwietnia 2025 r.
Planowany termin odbioru odpadów najwcześniej III- IV kwartał 2025 r.
Druk deklaracji znajduje się na stronie internetowej Urzędu Gminy w Grucie lub do pobrania w Urzędzie Gminy Gruta.
Energa informuje o planowanych przerwach w dostawie energii elektrycznej w następujących lokalizacjach:
Prosimy o wcześniejsze zabezpieczenie urządzeń elektrycznych i dostosowanie planów do podanych terminów.
Od 18 marca 2025 r. rozpoczyna się nabór wniosków na 100% dofinansowanie zabiegu sterylizacji lub kastracji psów i kotów, których właścicielami są mieszkańcy Gminy Gruta.
Gdzie złożyć wniosek?
Wnioskodawcy zostaną powiadomieni telefonicznie o decyzji i dalszych krokach.
Zachęcamy do skorzystania z dofinansowania. Liczba miejsc jest ograniczona.
Poszukujemy pracownika
Szukamy osoby posiadającej umiejętności i uprawnienia w zakresie prac technicznych i budowlanych. Jeśli masz doświadczenie i chcesz dołączyć do naszego zespołu, zapraszamy do aplikowania.
Oferujemy:
Jak aplikować?
CV wraz z dokumentami potwierdzającymi posiadane uprawnienia należy składać do 14 marca 2025 r.
Miejsce składania dokumentów:
W razie pytań prosimy o kontakt.
Drogie Panie!
Z okazji Waszego święta składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości i spełnienia marzeń! Niech każdy dzień będzie pełen uśmiechu, życzliwości i ciepła, a Wasza siła, wytrwałość i niezwykła energia nadal inspirują i dodają blasku codzienności.
To Wy, swoją pracą, troską i zaangażowaniem, sprawiacie, że świat staje się piękniejszy! Życzymy Wam samych cudownych chwil, wielu powodów do dumy i satysfakcji oraz ogromu miłości i szacunku, na który zasługujecie!
Wójt Gminy Gruta Waldemar Kurkowski wraz z pracownikami oraz Przewodniczący Rady Gminy Gruta Piotr Dyś wraz z Radnymi życzą Wam, drogie Panie, abyście zawsze czuły się doceniane i wyjątkowe!
Niech każdy dzień będzie Waszym świętem!
Wczoraj w Hali Sportowej w Grucie odbył się niezwykły Gminny Dzień Kobiet! Sala wypełniła się po brzegi, a atmosfera była pełna ciepła i radości. Każda z Pań, wchodząc na wydarzenie, otrzymała piękny kwiat jako symbol wdzięczności i szacunku.
Uroczystego przywitania gości dokonali Wójt Gminy Gruta Waldemar Kurkowski oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Beata Czmoch, którzy złożyli wszystkim Paniom serdeczne życzenia z okazji ich święta. Ich słowa były pełne ciepła i podkreśliły, jak ważną rolę odgrywają kobiety w naszym społeczeństwie.
Część artystyczna wieczoru rozpoczęła się od wyjątkowego występu Beaty Czmoch i Sebastiana Gawlika, którzy swoim talentem i emocjonalnym wykonaniem wprowadzili publiczność w wyjątkowy nastrój. Prawdziwą eksplozję śmiechu zapewniła gwiazda wieczoru – Kabaret Czesuaf, który swoim programem rozbawił publiczność do łez! Ich skecze pełne humoru, błyskotliwych puent i sytuacji z życia codziennego spotkały się z ogromnym entuzjazmem widowni.
Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, który dopełnił ten wyjątkowy wieczór. Przy kawie, herbacie i pysznym cieście uczestnicy mogli spędzić miłe chwile, rozmawiając i świętując razem ten szczególny dzień.
Z okazji Dnia Kobiet składamy jeszcze raz wszystkim Paniom najserdeczniejsze życzenia – zdrowia, radości, spełnienia marzeń oraz mnóstwa powodów do uśmiechu każdego dnia! Niech każdy dzień będzie dla Was pełen miłości, szczęścia i sukcesów!
Serdeczne podziękowania kierujemy również do druhów OSP za dbanie o nasze bezpieczeństwo! Dziękujemy, że zawsze możemy na Was liczyć!
Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie i wspólne świętowanie! To był wspaniały wieczór pełen wzruszeń i niezapomnianych wrażeń. Do zobaczenia za rok!
W związku z obchodami Gminnego Dnia Kobiet w dniu 7 marca 2025 roku, informujemy o tymczasowej reorganizacji ruchu w okolicy Szkoły Podstawowej w Grucie! Od godziny 16:00 do 19:00 ruch będzie jednokierunkowy z wjazdem od drogi wojewódzkiej obok UG, a wyjazdem drogą gminną przy Szkole w kierunku DINO.
Przepraszamy za wszelkie utrudnienia i dziękujemy za zrozumienie!
W załączeniu przedstawiamy harmonogram pracy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) na marzec 2025 roku. ️♻️
Zachęcamy do zapoznania się z grafikiem oraz przypominamy o zasadach dotyczących przyjmowania odpadów. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji. ☎️
Dbajmy wspólnie o nasze środowisko!
Trwa rekrutacja do III turnusu Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, który odbędzie się w terminie 17.03-12.04.2025 r.
Masz szansę na szkolenie podstawowe w jednostkach wojskowych z naszego regionu:
✅ Centrum Szkolenia Logistyki w Grupie
✅ 3 Pułk Saperów w Chełmnie
Zainteresowani? Dane kontaktowe znajdziecie na plakacie!
#ZostańŻołnierzem #DobrowolnaSłużbaWojskowa #WojskoweCentrumRekrutacji
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grudziądzu zawiadamia o stwierdzeniu na terenie powiatu grudziądzkiego afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Choroba ta jest wymieniona w pkt 12 załącznika nr 2 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (t.j. Dz. U. z 2023 roku, poz. 1075 z późn. zm.).
Stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń u padłych dzików w miejscowości Orle, gmina Gruta, powiat grudziądzki, województwo kujawsko-pomorskie. Obszar ten znajduje się w strefie objętej ograniczeniami III.
W związku z powyższym apelujemy do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności oraz zgłaszanie wszelkich przypadków znalezienia padłych dzików do odpowiednich służb weterynaryjnych.
Pod poniższym linkiem znajdą Państwo interaktywną mapę występowania ASF na terenie naszej gminy: Mapa ASF.
Pełne informacje na temat afrykańskiego pomoru świń (ASF) dostępne są na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii: www.wetgiw.gov.pl.
https://www.gov.pl/web/krus/xxii-ogolnokrajowy-konkurs-bezpieczne-gospodarstwo-rolne
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza rolników do udziału w XXII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, którego celem jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym.
Udział w nim mogą wziąć zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne, których przynajmniej jeden z właścicieli jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników.
Współorganizatorami tegorocznego Konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
XXII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Partnerem Strategicznym są AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.
Patronem medialnym konkursu jest TVP INFO.
Właściciele gospodarstw rolnych uczestniczący w Konkursie mają okazję do zaprezentowania swojego miejsca pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród, a przede wszystkim poddania swojego gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który wykonują komisje konkursowe. Podczas eliminacji sprawdzą one, czy w ocenianym gospodarstwie stosowane są w praktyce zasady ochrony zdrowia i życia, a także czy wyeliminowane zostały w nim zagrożenia wypadkowe.
W skład komisji konkursowych wchodzą specjaliści z zakresu bhp w rolnictwie reprezentujący Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwową Inspekcję Pracy, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ochotniczą Straż Pożarną i inne instytucje działające w środowisku wiejskim.
W dotychczasowych 21 edycjach Konkursu wzięło udział już ponad 24 tysiące gospodarstw indywidualnych.
Szczegóły Konkursu znajdują się w Regulaminie.
Ważne terminy:
25.04.2025 r. – upływa termin zgłaszania udziału w Konkursie
27.06.2025 r. – zakończenie etapu wojewódzkiego
07-25 lipca 2025 r. – wizytacja gospodarstw finałowych (termin może ulec zmianie).
Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy
Jednym z działań prewencyjnych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym jest organizacja konkursu plastycznego kierowanego do uczniów wiejskich szkół podstawowych. Celem konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego.
Konkurs przebiega pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego, a współorganizatorami tego przedsięwzięcia są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Partnerem strategicznym Konkursu jest Agro Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.
Zadaniem konkursowym jest wykonanie dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej zasady bezpiecznej pracy w gospodarstwie oraz zalecenia dotyczące dbania o zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka, zawarte w treści kampanii prewencyjnej „Dobrostan Rolnika”.
Sposób zgłaszania prac do konkursu oraz warunki uczestnictwa określa regulamin. Więcej informacji można uzyskać we właściwej dla miejsca zamieszkania jednostce terenowej KRUS – dane kontaktowe znajdują się pod linkiem https://www.gov.pl/web/krus/adresy-or-i-pt2
Na każdym etapie konkursu autorzy najciekawszych prac otrzymają nagrody ufundowane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, współorganizatorów oraz patronów konkursu. Prace laureatów będą publikowane również w materiałach popularyzatorskich Kasy.
Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy
Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub
rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego od 1 stycznia 2025 r.:
UWAGA: Świadczenia przyznane i wypłacone w styczniu 2025 r. w dotychczasowej wysokości Kasa będzie z urzędu wyrównywać do aktualnych kwot. Nie trzeba składać odrębnego wniosku w tej sprawie.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 stycznia 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego (Dz.U. z 2025 r. poz. 101).
Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy
Szanowni Państwo,
zapraszamy do składania ofert w ogłoszonym przez Samorząd Województwa otwartym konkursie ofert na organizację w 2025 roku XXV Forum Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Regulamin konkursu znajduje się pod linkiem https://ngo.kujawsko-pomorskie.pl/2639/regulaminy-konkursow-2 (konkurs nr 23/2025) natomiast odpowiedni nabór ofert jest ogłoszony w systemie WITKAC.
Na organizację przedsięwzięcia, które zaplanowane jest na październik br. przeznaczono kwotę 30 000,00. zł. Realizacja zadania odbędzie się w formie powierzenia – 100% finansowania z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego
Zapraszamy zainteresowane organizacje pozarządowe do składania ofert – ostateczny termin na złożenie aplikacji to dzień 28 lutego br. godz. 23.59.59
Zapraszamy i pozdrawiamy.
Biuro Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi UMWK-P
Szansa dla lokalnych inicjatyw – ruszyły zapisy do akcji Masz Głos
Do 14 lutego 2025 trwają zapisy do ogólnopolskiej akcji Masz Głos Fundacji Batorego. Do akcji mogą zgłaszać się nieformalne grupy mieszkańców i organizacje społeczne, zwłaszcza pochodzące z małych miejscowości i na początku swojej działalności, które w ciągu tego roku chcą zrobić coś dobrego dla swojej społeczności lokalnej.
Akcja Masz Głos pomaga zrealizować ciekawe i potrzebne społecznościom działania we współpracy z władzami samorządowymi i mieszkańcami. Celem akcji jest budowanie wśród mieszkańców i władz lokalnych wspólnej odpowiedzialności za swoją gminę. Edycja 2025 zaczyna się w lutym i trwa do końca listopada.
Jak zostać uczestnikiem
Aby dołączyć do grona uczestników tegorocznej edycji akcji Masz Głos, należy do 14 lutego wypełnić formularz zgłoszeniowy. W drugim etapie odbywa się rozmowa telefoniczna z koordynatorem. Liczba miejsc jest ograniczona. O wynikach rekrutacji zgłaszający się zostaną poinformowani do 25 lutego przez stronę internetową akcji Masz Głos.
Wsparcie
Grupy z całej Polski zainteresowane działaniem lokalnym, które zgłoszą się do akcji Masz Głos i zostaną przyjęte, mogą liczyć na bezpłatne wsparcie przez cały okres trwania edycji. Wsparcie obejmuje:
Zasady udziału dla uczestników programu są opisane w regulaminie akcji Masz Głos.
Zapisz się do akcji Masz Głos! Zgłoszenia przyjmujemy do 14 lutego 2025 przez formularz zgłoszeniowy.
Partnerzy regionalni akcji Masz Głos: Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszenie Rozwoju „Inspiracje”, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży – „Teatrikon”. Patroni medialni: Onet, Ngo.pl
W załączeniu przedstawiamy listę jednostek nieodpłatnego poradnictwa.
Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi formami wsparcia. Lista zawiera informacje o instytucjach świadczących bezpłatne porady w różnych obszarach, takich jak pomoc prawna, psychologiczna czy obywatelska.
#Poradnictwo #BezpłatnaPomoc #Wsparcie #Informacje
Przedstawiamy na załączonej grafice harmonogram pracy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w lutym 2025 roku.
Zapraszamy do zapoznania się z terminami i zasadami odbioru odpadów. Dbajmy razem o środowisko!
Kasa, jak co roku, obliczyła podatek dochodowy od wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych oraz rodzicielskich świadczeń uzupełniających i rozpoczęła wysyłanie PIT-ów
do świadczeniobiorców.
Wszystkie deklaracje podatkowe wysłane zostaną w nieprzekraczalnym terminie do 28 lutego 2025 r.
Kto otrzyma formularz PIT?
PIT otrzymają wszystkie osoby, które w 2024 roku chociaż raz pobrały jakiekolwiek rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe (np. emeryturę rolniczą, rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, rentę rodzinną), rodzicielskie świadczenie uzupełniające, świadczenie niezrealizowane po osobie zmarłej lub świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.
Rodzaje wysyłanych PIT-ów:
PIT-40A (roczne obliczenie podatku przez organ rentowy) otrzymają emeryci i renciści oraz osoby uprawnione do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, którym Kasa rozliczyła podatek dochodowy za 2024 rok tj. te które m.in. pobierały świadczenie z KRUS przez cały rok podatkowy i saldo ich rozliczenia wyniosło 0 zł lub na ich koncie podatkowym powstała niedopłata podatku, która zostanie potrącona ze świadczenia za marzec 2025 r.
PIT-11A (informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego) otrzymają emeryci
i renciści oraz osoby uprawnione do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, którym Kasa nie mogła dokonać rozliczenia podatku i przekazać PIT-40A, ponieważ np.:
PIT-11 (informacja o przychodach z innych źródeł) otrzymają osoby, którym Kasa wypłacała świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa lub/oraz tzw. niezrealizowane świadczenie po osobie zmarłej (tj. emeryturę lub rentę przysługującą zmarłemu; nie dotyczy zasiłków pogrzebowych) lub/oraz alimenty potrącane ze świadczenia rolniczego.
Czy osoba, która otrzyma co najmniej jeden z ww. PIT-ów zobowiązana jest do złożenia zeznania podatkowego (PIT-37 lub PIT-36) za 2024 r. w urzędzie skarbowym?
Świadczeniobiorca, który otrzyma PIT-40A lub PIT-11A lub/oraz PIT-11 może zaakceptować lub zmienić zeznanie podatkowe PIT-37 lub PIT-36, przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS), wypełnić formularz interaktywny w e-Urzędzie skarbowym, bądź sam złożyć PIT-37 lub PIT-36 w formie papierowej we właściwym urzędzie skarbowym
– w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2025 roku.
Zeznanie podatkowe przygotowane przez KAS zostanie udostępnione na portalu podatkowym www.podatki.gov.pl, w usłudze Twój e-PIT.
Jeśli świadczeniobiorca nie złoży ww. zeznania to 30 kwietnia 2025 r. zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie uznane za złożone.
Jednocześnie Kasa przypomina, że każda osoba, która otrzyma co najmniej jeden z ww. formularzy PIT (z wykazaną odprowadzoną zaliczką na podatek dochodowy) oraz chce skorzystać z ulg podatkowych (np. za zakup leków, rehabilitację), a także osoba, która chce skorzystać z rozliczenia podatku razem z małżonkiem lub dzieckiem, powinna zmienić zeznanie podatkowe przygotowane przez KAS albo sama wypełnić i przekazać nowe zeznanie w formie elektronicznej lub papierowej do urzędu skarbowego, również w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2025 r.
Czy świadczeniobiorcy Kasy mogą przekazać 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego i jak to zrobić?
Świadczeniobiorcy, którym potrącano zaliczki na podatek dochodowy mogą przekazać 1,5% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego i jeśli dokonują przekazania
po raz pierwszy lub chcą dokonać zmiany organizacji na inną niż w roku poprzednim, to w terminie do 30 kwietnia 2025 r. powinni przekazać do urzędu skarbowego wypełniony PIT-OP. Nie dotyczy to osób, których jedynym dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych były świadczenia emerytalno-rentowe w kwocie nieprzekraczającej 2.500 zł miesięcznie i łączny dochód w całym roku nie przekroczył 30.000 zł, ponieważ dochody takich osób mieszczą się w kwocie wolnej od podatku.
Ważne!
Emeryci i renciści, których roczny dochód nie przekracza 30.000 zł mogą wystąpić do KRUS z wnioskiem o niepobieranie zaliczek na podatek od dochodu do 30.000 zł. Na podstawie takiego wniosku Kasa nie potrąci zaliczki od trzynastej i czternastej emerytury, co pozwoli uniknąć nadpłaty podatku.
Terminy rozliczeń podatku dochodowego w 2025 r. | ||
od 15 lutego 2025 r. |
od tego dnia podatnicy mogą logować się do profilu na portalu podatkowym i uzyskać wstępnie przygotowaną dla nich deklarację PIT-37 lub PIT-36 | |
do 30 kwietnia 2025 r. |
termin na modyfikację, odrzucenie lub akceptację deklaracji przygotowanej przez Ministerstwo Finansów (KAS) lub złożenie zeznania podatkowego we właściwym US – elektronicznie lub w wersji drukowanej |
W jakim terminie urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku?
W ciągu 45 dni:
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r., poz. 226 ze zm.)
Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy
Z radością ogłaszamy, że w naszej gminie udało się zebrać zawrotną kwotę 37 878, 79 złotych! To historyczny rekord, który pokazuje, jak wielką siłę ma nasza lokalna społeczność. Wasze zaangażowanie, energia i otwarte serca były fundamentem tego sukcesu.
Finał odbył się w świetlicy OSP w Grucie, a jego uroczyste otwarcie miało miejsce o godz. 15:00. Symbolicznego rozpoczęcia dokonali Wójt Gminy Gruta Waldemar Kurkowski oraz Szefowa Sztabu WOŚP, Pani Beata Czmoch.
Na naszej scenie wystąpili niezwykle utalentowani artyści:
Dziękujemy i gratulujemy każdemu, kto przyczynił się do sukcesu tego wydarzenia:
TO WŁAŚNIE WY – MIESZKAŃCY, DARCZYŃCY, SZTAB, WOLONTARIUSZE, ARTYŚCI I STRAŻACY – JESTEŚCIE SERCEM TEGO WYDARZENIA.
Sie ma! Do zobaczenia za rok!
Szanowni Rolnicy!
20 lutego 2025 r. na Sali Narad Urzędu Gminy Gruta odbędą się szkolenia organizowane przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Grudziądzu:
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych! To doskonała okazja, by poszerzyć swoją wiedzę i dowiedzieć się więcej na temat kluczowych kwestii związanych z produkcją zwierzęcą.
Do zobaczenia!
Drogie Babcie i Drodzy Dziadkowie,
Z okazji Waszego święta składamy Wam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości oraz pogody ducha. Wasza miłość, mądrość i troska są dla nas wszystkich bezcennym skarbem, który przekazujecie kolejnym pokoleniom. Jesteście niezastąpionym źródłem ciepła rodzinnego i dobrych rad, które pomagają nam w codziennym życiu.
Niech każdy dzień przynosi Wam wiele uśmiechu, a serca wypełnia miłość najbliższych. Życzymy Wam, abyście zawsze czuli się doceniani, otoczeni szacunkiem i życzliwością.
W imieniu całej społeczności gminy Gruta dziękujemy za Waszą obecność i wkład w budowanie naszego wspólnego dziedzictwa.
Z wyrazami szacunku i uznania,
Wójt Gminy Gruta
Waldemar Kurkowski
wraz z pracownikami urzędu
Przewodniczący Rady Gminy Gruta
wraz z Radnymi
Od 1 stycznia 2025 roku należy segregować odpady budowlane na min. 6 frakcji tj. odpady z drewna, odpady z metali, odpady ze szkła, odpady z tworzyw sztucznych, odpady z gipsu oraz odpady mineralne, w tym z betonu, cegły, płytek i materiałów ceramicznych oraz kamienia.
Tak wysegregowane odpady należy oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Mełnie.*
*Zmiany wynikają z dyrektywy 2008/98/WE w sprawie odpadów i dotyczą całego kraju.
Odpady budowlane
Pamiętaj ! Jeśli wykonujesz remont lub masz przedsiębiorcę, który świadczy dla ciebie tą usługę odpady po remoncie musza być dostarczone do PSZOK-u posegregowane i podzielone na 6 frakcji.
Raport z konsultacji społecznych projektu Prognozy oddziaływania na środowisko projektu Strategii Terytorialnej Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego wraz z projektem Strategii Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego
W terminie od 09.12.2024 r. do 30.12.2024 r. odbyły się konsultacje społeczne projektu Prognozy oddziaływania na środowisko projektu Strategii Terytorialnej Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego wraz z projektem Strategii Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego. Celem konsultacji było poinformowanie mieszkańców Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego o przygotowanym projekcie Prognozy oddziaływania na środowisko projektu Strategii Terytorialnej Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego wraz z projektem Strategii Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego oraz poznanie opinii, uwag, wniosków i propozycji zmian do tych projektów.
Uwzględniając założenia procesu konsultacji, podaje się do publicznej wiadomości Raport z konsultacji społecznych.
W związku z ostatnimi przypadkami śmiertelnych zatruć środkami ochrony roślin przypominamy o zasadach bezpiecznego postępowania z odpadami niebezpiecznymi.
✅ Odpady niebezpieczne, takie jak zużyte środki ochrony roślin, należy przekazywać wyłącznie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
❌ Nigdy nie wyrzucaj takich odpadów do zwykłych pojemników na śmieci ani nie składuje ich w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych! Prawidłowa segregacja odpadów to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim troska o zdrowie i środowisko.
W razie pytań zachęcamy do kontaktu z Urzędem Gminy lub PSZOK.
Dziękujemy za odpowiedzialne podejście!
#Bezpieczeństwo #OdpadyNiebezpieczne #DbamyOŚrodowisko
Zniszczone ubrania, buty oraz tekstylne elementy wyposażenia wnętrz należy oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Mełnie.
Tego rodzaju odpady nie powinny trafiać do pojemników na odpady zmieszane.
Zmiany wynikają z dyrektywy 2008/98/WE w sprawie odpadów i obowiązują na terenie całego kraju.
Warto pamiętać, że niepotrzebne, ale wciąż użyteczne obuwie i ubrania można przekazać osobom potrzebującym. Zniszczone rzeczy należy jednak przekazać do PSZOK.
Godziny otwarcia PSZOK w Mełnie:
Kontakt telefoniczny: 570 410 431
Dziękujemy za dbanie o środowisko i stosowanie się do nowych zasad segregacji odpadów.
Stawka podstawowa:
39,00 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość (odpady zbierane i odbierane w sposób selektywny).
Ulga za kompostownik:
1,00 zł mniej od osoby, jeśli nieruchomość posiada kompostownik.
Stawka podwyższona:
80,00 zł miesięcznie od osoby, jeżeli odpady nie są gromadzone w sposób selektywny.
Blankiety opłat:
Dostępne od 18 stycznia 2025 r. w pokoju nr 5 Urzędu Gminy Gruta na życzenie mieszkańca.
Odpady odbiera firma:
Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia Sp. z o.o.
ul. Mickiewicza 28/30, 86-300 Grudziądz
tel.: 56 45 04 901
fax: 56 45 04 934
e-mail: mwio@mwio.pl
Prosimy o przestrzeganie zasad selektywnej zbiórki odpadów i terminowe regulowanie opłat.
W sali narad Urzędu Gminy w Grucie odbyło się wyjątkowe spotkanie opłatkowe, zorganizowane na zaproszenie Wójta Gminy Gruta, Waldemara Krukowskiego. Była to wspaniała okazja, aby w atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku spotkać się w gronie Mieszkańców, Samorządowców oraz Przedstawicieli różnych środowisk.
Wójt złożył wszystkim obecnym serdeczne życzenia zdrowia, radości, rodzinnego ciepła oraz pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku, podkreślając, jak ważna jest współpraca i jedność w naszej lokalnej społeczności.
W uroczystości udział wzięli Mieszkańcy Gminy Gruta, Radni Rady Gminy, Sołtysi, Przedstawiciele Służb Mundurowych, Włodarze Sąsiednich Samorządów i Powiatu Grudziądzkiego, Przedstawiciele Stowarzyszeń, Koła Gospodyń Wiejskich, a także Kierownicy oraz Dyrektorzy Placówek Oświatowych i Jednostek z terenu Gminy Gruta.
Wyjątkowym momentem spotkania był występ Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Grucie, Beaty Czmoch, która dla zgromadzonych zagrała i zaśpiewała piękne kolędy, wprowadzając wszystkich w świąteczny nastrój. Opłatek poświęcił Ksiądz Wikariusz Mateusz Wróblewski, który skierował również ciepłe słowa do uczestników uroczystości.
Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólnie spędzony czas. To spotkanie było pięknym dowodem na siłę tradycji i wzajemnego wsparcia, jakie łączy naszą społeczność. Niech nadchodzące Święta przyniosą spokój, radość i miłość, a Nowy Rok obfituje w sukcesy i spełnione marzenia!
W ubiegły weekend w naszej gminie odbył się kolejny Mikołajkowy Turniej Piłkarski pod patronatem Wójta Gminy Gruta Waldemara Kurkowskiego. Przez dwa dni mali piłkarze z roczników 2013-2018 rywalizowali między sobą na hali sportowej w Szkole Podstawowej w Grucie. Były to dwa dni pełne emocji, sportowej rywalizacji i niezapomnianych chwil, które na długo pozostaną w pamięci uczestników, ich rodziców oraz kibiców.
Ogromne podziękowania kierujemy do trzech wspaniałych trenerów ze szkółki Mali Mistrzowie – Szkółka Sportowa:
To właśnie ich pasja do piłki nożnej i pracy z dziećmi sprawia, że turnieje takie jak ten nabierają wyjątkowego charakteru. Dzięki profesjonalnemu podejściu, uśmiechowi i zaangażowaniu każdy młody piłkarz czuł się doceniony, a atmosfera na boisku była pełna pozytywnej energii. Trenerzy nie tylko dbali o sportową rywalizację, ale także uczyli młodych zawodników zasad fair play, współpracy i wzajemnego szacunku.
Dzięki ich pracy dzieci miały szansę rozwijać swoje umiejętności techniczne, a także zdobywać cenne doświadczenia na boisku. Byli oni nie tylko organizatorami wydarzenia, ale przede wszystkim mentorami, którzy w inspirujący sposób wspierają najmłodszych w ich sportowych marzeniach.
Nie byłoby jednak możliwe przeprowadzenie tak dużego wydarzenia bez wsparcia sponsorów, którym serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie. W tym roku wsparcie turniejowi okazali:
Dziękujemy wszystkim sponsorom za okazane wsparcie, dzięki któremu młodzi piłkarze mieli okazję przeżyć wspaniałą przygodę i poczuć ducha sportowej rywalizacji.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania i walki na boisku. Jesteście prawdziwymi mistrzami! Dziękujemy również rodzicom i kibicom za wspieranie młodych sportowców swoją obecnością i dopingiem.
Już teraz czekamy na kolejną edycję turnieju, wierząc, że będzie ona równie udana!
Dziś podczas sesji Rady Gminy Gruta Radni podjęli uchwałę dotyczącą planów Centralnego Portu Komunikacyjnego. To ważny krok w odpowiedzi na liczne postulaty mieszkańców, którzy wyrażają swoje obawy i sprzeciw wobec realizacji tego projektu na naszym terenie.
Uchwała jasno określa stanowisko naszego samorządu, który solidaryzuje się z mieszkańcami i stanowczo wyraża swój sprzeciw wobec planowanych działań związanych z CPK. W załączniku znajdziecie pełne uzasadnienie do uchwały, które dokładnie przedstawia argumenty stojące za tą decyzją.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za aktywność, wsparcie i za to, że razem działamy w interesie naszej gminy! Wspólnie pokazujemy, że głos lokalnej społeczności ma znaczenie.
#GminaGruta #CPK #Sprzeciw #RadaGminy #RazemDlaMieszkańców
Z uwagi na zmiany kadrowe, przedstawiamy zaktualizowane dane kontaktowe funkcjonariuszy Posterunku Policji w Grucie. Poniżej znajdziecie numery telefonów oraz adresy e-mail do kierownika i dzielnicowych.
POSTERUNEK POLICJI W GRUCIE
Komenda Miejska Policji w Grudziądzu
KIEROWNIK POSTERUNKU:
asp. Maciej Kosztowny
Tel.: 47 75 45 110, 509 608 692
DZIELNICOWI:
sierż. sztab Monika Jastrzębska
Tel.: 47 75 45 111, 504 793 187
E-mail: monika.rosada@bg.policja.gov.pl
Obsługiwane miejscowości: Gruta, Jasiewo, Słup, Słupski Młyn, Orle, Mełno, Mełno ZZD, Kitnowo, Gołębiewko, Boguszewo
st. sierż. Łukasz Tomaszewski
Tel.: 47 75 45 115, 504 793 161
E-mail: lukasz.tomaszewski2@bg.policja.gov.pl
Obsługiwane miejscowości: Annowo, Salno, Dąbrówka Królewska, Dąbrówka PGR, Nicwałd, Pokrzywno, Okonin, Plemięta, Wiktorowo
TELEFON ALARMOWY:
Komenda Miejska Policji w Grudziądzu – 112
#PolicjaGruta #Bezpieczeństwo #Kontakt
Ogłoszenie o zamiarze bezpośredniego zawarcia umowy na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego
Podstawa Prawna
Art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 2778).
Nazwa i adres organizatora
Przewidywany tryb udzielenia zamówienia
Na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 19 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 2778) organizator dokona wyboru operatora poprzez bezpośrednie zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego.
Rodzaj transportu oraz linii komunikacyjnych, na których będą wykonywane przewozy
Transport drogowy w zakresie przewozów autobusowych w publicznym transporcie zbiorowym na sieci komunikacyjnej obejmującej obszar Gminy Gruta oraz gmin sąsiednich, które z Gminą Gruta zawarły bądź zawrą porozumienia międzygminne.
Przewidywana data rozpoczęcia postępowania o udzielenie zamówienia w trybie, o którym mowa w art. 22 ust. 1 pkt. 1 – bezpośredniego zawarcia umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego.
Rozpoczęcie postępowania związanego z zawarciem umowy na świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego przewiduje się nie wcześniej niż jeden rok od daty opublikowania niniejszego ogłoszenia.
Przewidywany czas trwania umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego: od 1 stycznia 2026 r. do 31 grudnia 2036 r.
Zmiana treści informacji
Na podstawie art. 23 ust. 5 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2778) zastrzega się możliwość zmiany powyższych informacji.
Miejsce zamieszczenia niniejszego ogłoszenia:
– Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej;
– Biuletyn Informacji Publicznej Gminy;
– tablica informacyjna w budynku Urzędu Gminy;
– strona internetowa organizatora;
1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, dzięki którym możliwa będzie jednoczesna wypłata renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem oraz emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, czyli zbiegu świadczeń.
Wypłata świadczeń w zbiegu możliwa będzie od 1 lipca 2025 r., ale wnioski o wypłatę świadczeń w zbiegu będzie można składać już od 1 stycznia 2025 r.
Na czym polegają nowe zasady zbiegu uprawnień do świadczeń?
Osoba uprawniona jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy uzyska możliwość pobierania obydwu tych świadczeń w zbiegu tj. możliwa będzie wypłata renty rodzinnej z emeryturą lub renty rodzinnej z rentą z tytułu niezdolności do pracy. Z tym że jedno – wybrane świadczenie – będzie wypłacane w całości, a drugie w określonej części (15% od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.; 25% od 1 stycznia 2027 r.). Świadczeniobiorca (wdowa, wdowiec) będzie mógł sam zdecydować, czy chce pobierać np. całość swojego świadczenia powiększonego o określony procent renty rodzinnej po zmarłym, czy też na odwrót.
Kto może uzyskać prawo do wypłaty świadczeń wg nowych reguł zbiegu?
Świadczenia w zbiegu będzie mogła pobierać osoba będąca wdową/wdowcem jeżeli spełni łącznie nw. warunki:
Kiedy ustaje prawo do wypłaty świadczeń wg nowych reguł zbiegu?
Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.
Jaka może być maksymalna wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu?
Wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu, nie może być wyższa od trzykrotności kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura wynosi 1.780,96 zł) tj. 5 342,88 zł.
Od 1 marca 2025 r. kwota najniższej emerytury zostanie podwyższona, wskutek corocznej waloryzacji świadczeń. Wobec czego maksymalna wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu również ulegnie podwyższeniu.
W maksymalnej kwocie świadczeń ustalonych w zbiegu, zostaną uwzględnione wskazane w ustawie świadczenia tj.:
W przypadku przekroczenia trzykrotności kwoty najniższej emerytury jedno ze świadczeń wypłacanych w zbiegu ulegnie pomniejszeniu o kwotę przekroczenia.
Kiedy i jak ubiegać się o zbieg świadczeń?
Ustalenie prawa do zbiegu świadczeń oraz ich wypłata następują na wniosek osoby uprawnionej.
Wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń będzie można składać od 1 stycznia 2025 r.
– w dowolnej jednostce organizacyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Od kiedy będzie można uzyskać prawo do zbiegu świadczeń?
Prawo do wypłaty zbiegu świadczeń będzie przyznawane od dnia spełnienia wszystkich warunków, nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku i nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. (w przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2025 r., prawo do wypłaty zbiegu powstanie nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.).
Wzory wniosków o rentę wdowią będą dostępne w grudniu 2024 r. na stronie internetowej KRUS i we wszystkich jednostkach organizacyjnych.
UWAGA!
Wdowy/wdowcy, którzy nie mają ustalonego prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku (tj. do chwili obecnej nie złożyły wniosku o rentę rodzinną po zmarłym małżonku), a rozważają ubieganie się w przyszłości o zbieg świadczeń, wniosek o rentę rodzinną mogą złożyć w każdej chwili do dowolnej jednostki organizacyjnej KRUS (oddziału regionalnego lub placówki terenowej KRUS). Kasa rozpatrzy prawo do renty rodzinnej, ustali wysokość tego świadczenia i wyda decyzję w sprawie, ale nie podejmie wypłaty tego świadczenia. Pamiętać bowiem należy, że w myśl obowiązujących obecnie przepisów osoba uprawniona jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy może pobierać tylko jedno z tych świadczeń (zasada ta zmieni się od lipca 2025 r.).
Niemniej złożenie wniosku o rentę rodzinną po zmarłym małżonku usprawni późniejsze procedowanie wniosku o wypłatę świadczeń w zbiegu i umożliwi dokonanie wyboru proporcji pobierania świadczeń w zbiegu.
Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy
Szanowni Mieszkańcy!
W załączeniu prezentujemy harmonogramy wywozu odpadów obowiązujące na terenie Gminy Gruta w 2025 roku. Prosimy o zapoznanie się z terminami i dostosowanie segregacji odpadów do ustalonego harmonogramu.
Pliki z harmonogramami znajdziecie Państwo w załączniku..
Dziękujemy za współpracę i dbałość o środowisko! ♻
Masz pomysł, jak zaprezentować wyjątkowe projekty zrealizowane w Twoim sołectwie? A może Twoja wieś już wdrożyła inicjatywę, która poprawiła życie mieszkańców? Nie zwlekaj! Zgłoś się do czwartej edycji wojewódzkiego konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” organizowanego przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Dlaczego warto?
Promocja Twojego sołectwa – podziel się historią sukcesu i pokaż, jak fundusz sołecki wspiera rozwój lokalnych społeczności.
Nagrody finansowe – pula nagród to 12 000 zł, które trafią do zwycięskich sołectw i mogą być wykorzystane na dalsze potrzeby wspólnoty.
Możliwość udziału w etapie ogólnopolskim – laureat etapu wojewódzkiego ma szansę zawalczyć o jeszcze większe wyróżnienie!
Kto może wziąć udział?
W konkursie mogą uczestniczyć wszystkie sołectwa z województwa kujawsko-pomorskiego, które w latach 2010–2024 zrealizowały projekty finansowane ze środków funduszu sołeckiego lub w których fundusz ten stanowił wkład własny.
Jak się zgłosić?
Dodatkowych informacji na temat konkursu udziela: Departament Rolnictwa i Geodezji, ul. Targowa 13/15, 87-100 Toruń
Krystyna Brykała, e-mail: k.brykala@kujawsko-pomorskie.pl, tel. 56 62 15 934
Nie przegap szansy na wyróżnienie i nagrody! Zainspiruj innych swoimi działaniami i pokaż, jak fundusz sołecki może zmieniać wieś na lepsze.
Do pobrania:
W niedzielę 8 grudnia 2024 roku, w magicznej scenerii Ogrodu Gminnego Centrum Kultury w Grucie, odbyło się jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń roku – IV Jarmark Bożonarodzeniowy. Spotkanie to zgromadziło mieszkańców naszej gminy w świątecznej atmosferze pełnej radości, ciepła i wspólnoty.
Rozpoczęcie tego niezapomnianego dnia miało szczególny charakter – ksiądz proboszcz Henryk Szczodrowski dokonał uroczystego poświęcenia żłobka. Ten symboliczny gest wprowadził nas w czas refleksji i przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.
Nieodłącznym elementem Jarmarku były wspaniałe potrawy przygotowane przez stowarzyszenia z naszej gminy. Każde danie było małym arcydziełem – pachnące, smakowite i przygotowane z sercem. Wspólne delektowanie się świątecznymi smakołykami stworzyło wyjątkową okazję do integracji mieszkańców, rozmów i dzielenia się radością.
Na scenie nie zabrakło wzruszających momentów. Nasze dzieci zachwyciły publiczność świątecznymi piosenkami i kolędami, które rozbrzmiewały w całym ogrodzie, przypominając o pięknie świątecznej tradycji. Każdy występ był pełen energii, radości i prawdziwego ducha świąt.
Szczególnym punktem programu był spektakl przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Plemiętach. Dzięki ich zaangażowaniu, kreatywności i talentowi mogliśmy przenieść się w świat magii i świątecznej opowieści, która na długo zapadnie w pamięć uczestników.
Świąteczny klimat panował w całym Gminnym Centrum Kultury. Blask lampek, zapach pierników, świąteczne potrawy, dźwięk kolęd oraz uśmiechy uczestników sprawiły, że ten dzień był prawdziwie wyjątkowy.
Nie byłoby to możliwe bez pracy i zaangażowania wielu osób i instytucji. Serdecznie dziękujemy stowarzyszeniom, OSP Gruta, Kołom Gospodyń Wiejskich, WTZ Gruta, WTZ Łasin, SDS w Dąbrówce Królewskiej oraz DKMS za Wasz wkład w organizację tego wydarzenia.
Nasze podziękowania kierujemy również do Sołectwa Gruta, Gminnej Biblioteki Publicznej w Grucie, Klubu Seniora, Dyrektor GCK Beaty Czmoch oraz całego zespołu GCK za ogromne zaangażowanie i pasję włożoną w przygotowanie tego spotkania.
Nie zapominamy także o sponsorach, dzięki którym mogliśmy zrealizować to wyjątkowe wydarzenie. Serdeczne podziękowania dla Obiektu Gabriela Sala z Grudziądza, firmy Unitrak z Kielna, Państwa Ilony i Romana Sadowskich, Czarciego Młyna, firmy AKTROTERION BIS z Wąbrzeźna, Sołectwa Gruta oraz Stowarzyszenia Wspólna Inicjatywa Samorządowa z Gruty.
Podziękowania składamy także pracownikom Urzędu Gminy w Grucie, którzy jak zawsze niezawodnie wspierali nas na każdym etapie organizacji.
Drodzy Mieszkańcy, dziękujemy za Waszą obecność, radość i wspólne świętowanie. Ten magiczny wieczór pozostanie w naszych sercach na długo. Życzymy Wam, aby nadchodzące Święta Bożego Narodzenia były równie pełne ciepła, bliskości i wspólnoty jak nasz ostatni Jarmark.
Iluminacja świąteczna wraz ze żłobkiem będzie dostępna w ogrodzie GCK przez cały okres świąteczny. Zachęcamy do odwiedzania tego wyjątkowego miejsca i robienia wspólnych zdjęć, które na długo pozostaną piękną pamiątką.
Wesołych Świąt!
Konsultacje prowadzone są w celu poinformowania mieszkańców OPPT Powiatu Grudziądzkiego i wszystkich zainteresowanych o przygotowanym projekcie Prognozy oddziaływania na środowisko projektu Strategii Terytorialnej Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego wraz z projektem Strategii Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego oraz poznania opinii, uwag, wniosków i propozycji zmian do tego projektu. Przyjęta formuła kontaktu pozwala na zaangażowanie i aktywny udział mieszkańców, partnerów społecznych oraz podmiotów gospodarczych w proces opracowania tego dokumentu.
Konsultacje prowadzone będą w okresie od 09.12.2024 r. do 30.12.2024 r.
Z projektem Prognozy oddziaływania na środowisko projektu Strategii Terytorialnej Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego wraz z projektem Strategii Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego zainteresowani mogą zapoznać się:
– w siedzibie Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego przy ul. Małomłyńskiej 1, pokój nr 209;
– w siedzibach Urzędów Gmin Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego: Gminie Gruta, Mieście i Gminie Łasin, Mieście i Gminie Radzyń Chełmiński, Gminie Świecie nad Osą oraz w siedzibie Powiatu Grudziądzkiego w Starostwie Powiatowym w Grudziądzu, w godzinach pracy Urzędów Gmin i Starostwa Powiatowego;
– stronach internetowych Urzędów Gmin Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego: Gminie Gruta, Mieście i Gminie Łasin, Mieście i Gminie Radzyń Chełmiński, Gminie Świecie nad Osą oraz Starostwa Powiatowego w Grudziądzu;
– na stronie internetowej Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego: https://grudziadzki-oppt.pl
Wypełniony formularz konsultacyjny można złożyć do dnia 30.12.2024 r. w wybrany sposób:
– osobiście w pokoju nr 209 Starostwa Powiatowego w Grudziądzu, ul. Małomłyńska 1;
– za pośrednictwem poczty na adres Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego z siedzibą w Starostwie Powiatowym w Grudziądzu, ul. Małomłyńska 1, 86-300 Grudziądz z dopiskiem „Konsultacje społeczne projektu Prognozy oddziaływania na środowisko projektu Strategii Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego wraz z projektem Strategii Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego”;
– przesłanie na adres e-mail: stowarzyszenie.oppt@powiatgrudziadzki.pl
– podczas spotkań konsultacyjnych organizowanych w Gminach Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego: Gminie Gruta, Mieście i Gminie Łasin, Mieście i Gminie Radzyń Chełmiński, Gminie Świecie nad Osą oraz w siedzibie Powiatu Grudziądzkiego w Starostwie Powiatowym w Grudziądzu;
– w siedzibach Urzędów Gmin Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego: Gminie Gruta, Mieście i Gminie Łasin, Mieście i Gminie Radzyń Chełmiński, Gminie Świecie nad Osą oraz w siedzibie Powiatu Grudziądzkiego w Starostwie Powiatowym w Grudziądzu, w godzinach pracy Urzędów Gmin i Starostwa Powiatowego.
Terminy i miejsca spotkań konsultacyjnych:
– 10.12.2024 r., w godzinach od 8.00 do 17.00, pokój 209, w siedzibie Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego przy ul. Małomłyńskiej 1,
– 19.12.2024 r., w godzinach od 8.00 do 15.00, pokój 109, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Grudziądzu przy ul. Małomłyńskiej 1,
– 16.12.2024 r., godz. 8.00 do 14.00, pokój nr 13, siedziba Urzędu Gminy Gruta,
– 11.12.2024 r., godz. 8.00 do 15.00, pokój nr 3, siedziba Miasta i Gminy Łasin,
– 16.12.2024 r., godz. 8.00 do 15.00, pokój nr 12, siedziba Miasta i Gminy Radzyń Chełmiński,
– 17.12.2024 r., godz. 7.00 do 15.00, sala posiedzeń, siedziba Urzędu Gminy Świecie nad Osą.
Uwagi złożone po upływie terminu konsultacji nie będą rozpatrywane.
Uwagi bez wymaganych informacji o Zgłaszającym nie będą rozpatrywane.
Z przebiegu konsultacji sporządzone zostanie sprawozdanie, które zostanie podane
do publicznej wiadomości na oficjalnych stronach internetowych Gmin Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego, Starostwa Powiatowego w Grudziądzu oraz na stronie internetowej Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego.
Dziś w Gminie Gruta odbył się III Mikołajkowy Bieg po Zdrowie – wyjątkowe wydarzenie pełne sportowych emocji, świątecznej atmosfery i zimowych atrakcji! Wspólnie z mieszkańcami i gośćmi z różnych stron stworzyliśmy niezapomniany dzień, który rozpoczął się rozgrzewką prowadzoną przez Mariusza Kurkusa i naszego świątecznego gościa – Grincha. Na starcie biegaczy przywitał Zastępca Wójta Tomasz Groszewski, a na mecie z uśmiechem i medalami witali ich ponadto: Wójt Waldemar Kurkowski i Sekretarz Gminy Sabina Kamińska.
Dzięki wsparciu sponsorów – Obiekt Gabriela Sala z Grudziądza, firmy Unitrak z Kielna, Państwa Ilony i Romana Sadowskich oraz Czarciego Młyna, a także firmy AKTROTERION BIS z Wąbrzeźna – wydarzenie obfitowało w atrakcje i smakołyki. Na wszystkich czekała gorąca grochówka, domowe wypieki, chleb ze smalcem i ogórkiem oraz rozgrzewające, zimowe herbaty.
Nie zabrakło też dodatkowych wrażeń – uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach morsowania, a na relaks zapraszały mobilna sauna i jacuzzi.
Organizatorami tego wyjątkowego wydarzenia byli: Stowarzyszenie Wspólna Inicjatywa Samorządowa – WIS, Gmina Gruta, Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Kulerskiego, Gminne Centrum Kultury oraz Sołectwo Gruta.
Dziękujemy wszystkim za udział, wspaniałą atmosferę i zaangażowanie – do zobaczenia za rok!
#GminaGruta #BiegPoZdrowie #Mikołajki2024 #WspólnaInicjatywaSamorządowa
Gmina Gruta w 2024 roku uzyskała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w kwocie 20.634,91 zł, całkowity koszt zadań wynosił 41.269,82 zł. na wykonanie dwóch przedsięwzięć w ramach Regionalnego Programu Priorytetowego Ochrona Przyrody 2024 pod nazwami:
W ramach zadania osiągnięto efekt rzeczowy i ekologiczny określony, jako nasadzenia 1172 szt. materiałów roślinnych, tj. 132 szt. drzew liściastych i iglastych oraz 1040 szt. krzewów. Tereny na których były wykonywane nasadzenia to pasy dróg gminnych, tereny przyległe świetlicą wiejski jak również cmentarz wojenny w Mełnie. Efekt rzeczowy i ekologiczny został wykonany w zadowalającym stopniu.
Czas na remont programu Czyste Powietrze. W trosce o naszych beneficjentów
Rusza pierwsza duża modernizacja programu Czyste Powietrze po 6 latach od jego powstania. Celem tej zmiany jest naprawa programu i zabezpieczenie polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami, tak by nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie dla Polek i Polaków. W ramach programu Czyste Powietrze obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) skupi się na pomocy powodzianom i na obsłudze wszystkich złożonych wniosków.
Aby przeprowadzić potrzebny remont programu Czyste Powietrze i jednocześnie uruchomić w połowie grudnia specjalny program skierowany do mieszkańców terenów dotkniętych powodzią, NFOŚiGW w uzgodnieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska podjął decyzję o wprowadzeniu przerwy w przyjmowaniu nowych wniosków przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW). Ten czas przerwy zostanie wykorzystany na obsługę dotychczas złożonych wniosków – będzie to zatem dalej okres intensywnej realizacji programu. Od początku realizacji programu do WFOŚiGW wpłynęło już ponad 1 milion wniosków na kwotę 37 mld zł, w tym podpisanych umów jest ponad 820 tys. na ok. 26 mld zł. Dotychczas wypłacono niemal 14 mld zł dla 650 tys. beneficjentów.
– Naszym najważniejszym celem jest poprawa jakości powietrza, ale także musimy ochronić przed nieuczciwymi wykonawcami i pośrednikami Polki i Polaków, by nie narażać ich na konieczność zwrotu dotacji lub rachunki grozy. Jednocześnie w ramach programu Czyste Powietrze, skupiamy się teraz na tak ważnej pomocy dla mieszkańców województw dotkniętych powodzią. Zabezpieczyliśmy na ten cel 300 milionów złotych – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
300 mln zł dla powodzian
NFOŚiGW, we współpracy z MKiŚ, przygotował w ramach programu Czyste Powietrze specjalny program dotacji do termomodernizacji domów w czterech województwach dotkniętych powodzią: dolnośląskim, lubuskim, opolskim i śląskim. Zabezpieczono na ten cel 300 mln zł. Program przewiduje uproszczoną, skróconą procedurę wnioskowania o dotacje. Nabór wniosków od powodzian rozpocznie się w połowie grudnia.
Nowe źródła finansowania
Jesienią 2023 r. program Czyste Powietrze nie miał zapewnionego finansowania. Obecny rząd odblokował w styczniu br. środki z KPO – 13,9 mld zł oraz w kwietniu z FEnIKS – 7,6 mld zł. Teraz trwają prace nad długofalowym planem finansowania programu. Przygotowywany jest wniosek do Europejskiego Banku Inwestycyjnego na kwotę 10 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego, która umożliwi finansowanie programu po wykorzystaniu środków FEnIKS.
Czyste Powietrze ma służyć przede wszystkim społeczeństwu
– Chcemy położyć kres nadużyciom w programie Czyste Powietrze. Przeprowadziliśmy wzmożone kontrole, skutki nieprawidłowości to oddawane dotacje (wraz z odsetkami) lub zmniejszenie dofinansowania. Trzeba skończyć ze 100-procentowym dofinansowaniem na kilka domów, z wielokrotnym zawyżaniem rachunków przez nieuczciwych wykonawców za usługi i materiały, z wymuszaniem pełnomocnictwa, na podstawie którego firmy dostawały zaliczkę na swój rachunek, znikały z rynku, a cała odpowiedzialność spadała na nieświadomego beneficjenta – wyjaśnia zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Robert Gajda.
Od kilku miesięcy trwa kompleksowy przegląd programu Czyste Powietrze, którego elementem były m.in. analizy i konsultacje ukierunkowane na wypracowanie założeń nowego Czystego Powietrza. W dyskusji udział wzięło ok. 200 osób, w drugim etapie konsultacji nowa treść programu będzie przedstawiona opinii publicznej. Finalną wersję nowych zasad w Czystym Powietrzu poznamy jeszcze w tym roku.
Kluczowe reformy w programie
Nowe reguły Czystego Powietrza obejmą:
W systemie pojawią się operatorzy, którymi będą także gminy wspierające gospodarstwa domowe w przeprowadzeniu inwestycji od jej planowania po rozliczenie. To pomoże uniknąć zagrożeń związanych z naciągaczami i poprawi efektywność termomodernizacji, a więc da większą pewność niższych rachunków za ogrzewanie. W dalszych planach jest też lista rekomendowanych wykonawców, czyli sprawdzonych firm.
– Uprościmy proces pozyskania finansowania, by łatwiej można było skorzystać ze wsparcia. Przyspieszymy też obsługę wniosków i rozliczenie, by szybciej pieniądze trafiały na konta Polek i Polaków. Dzięki reformie, nowe Czyste Powietrze będzie kontynuowane na lepszych, zdrowych zasadach, tak by nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie – podsumowuje Robert Gajda.
Komitet Koordynacyjny programu Czyste Powietrze
Ponadto resort klimatu planuje powołać rządowy Komitet Koordynacyjny, który pomoże synchronizować działania administracji publicznej, by zwiększyć skuteczność podejmowanych działań w ramach programu Czyste Powietrze.
Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego pragniemy złożyć wszystkim pracownikom służb społecznych najserdeczniejsze podziękowania za Waszą codzienną pracę, pełną zaangażowania, empatii i troski o drugiego człowieka. ❤️
Dzięki Waszej wytrwałości i poświęceniu wielu mieszkańców naszej gminy może liczyć na wsparcie i zrozumienie w trudnych chwilach. Wasza praca to nie tylko wykonywanie obowiązków, lecz przede wszystkim misja, której efekty są widoczne w lepszej jakości życia tych, którzy najbardziej tego potrzebują.
Życzymy Wam zdrowia, satysfakcji z pełnionej misji, siły i wytrwałości w pokonywaniu wyzwań, a także sukcesów zarówno zawodowych, jak i osobistych. Niech każdy dzień przynosi Wam radość i poczucie spełnienia, a Wasza praca niech spotyka się z uznaniem i wdzięcznością. ✨
Wójt Gminy Gruta
Waldemar Kurkowski
wraz z Pracownikami Urzędu Gminy
Przewodniczący Rady Gminy Gruta
Piotr Dyś
wraz z Radnymi Gminy Gruta
Już w najbliższy czwartek odbędzie się spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Kiedy? 21 listopada (czwartek), godz. 17:00
Gdzie? Urząd Gminy Gruta
Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w spotkaniu! To doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o planach inwestycyjnych oraz podzielić się swoimi uwagami i pytaniami.
Do zobaczenia!
Wójt Gminy Gruta informuje o podjęciu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego oraz prognozy oddziaływania na środowisko. Obszar objęty planem obejmuje całość granic administracyjnych naszej gminy. ️
️ Zainteresowani mieszkańcy mogą składać wnioski do planu oraz prognozy środowiskowej do dnia 23 grudnia 2024 r. Wnioski mogą być składane:
✉️ W formie papierowej: w siedzibie Urzędu Gminy Gruta lub na adres: Urząd Gminy Gruta, Gruta 244, 86-330 Mełno.
Elektronicznie: na adres e-mail h.witkowska@gruta.pl lub przez platformę ePUAP pod adresem: /c2oh9v0o97/SkrytkaESP.
Wniosek należy złożyć na odpowiednim formularzu dostępnym w Urzędzie Gminy Gruta oraz na stronach internetowych:
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Gruta – Zagospodarowanie przestrzenne,
Portal e-mapa – Rejestr urbanistyczny.
Wniosek powinien zawierać szczegóły takie jak: oznaczenie nieruchomości, dane kontaktowe wnioskodawcy, a także informacje o właścicielu lub użytkowniku wieczystym nieruchomości objętej wnioskiem.
Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Wójt Gminy Gruta. Uwagi i wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane.
Wczoraj w naszej gminie obchodziliśmy Święto Niepodległości – dzień pełen wzruszeń, dumy i szacunku dla naszej historii.
Obchody rozpoczęły się wyjątkowym wydarzeniem w Słupskim Młynie, gdzie uroczyście posadzono dąb „Adam II” z okazji 70-lecia pomnika przyrody ADAM. Dąb ten jest symbolem naszej troski o przyrodę oraz pamięci o przeszłości. W uroczystości udział wzięli Wójt Gminy Gruta Waldemar Kurkowski, Tomasz Piwowarski – nauczyciel i radny, oraz przedstawiciele Lasów Państwowych.
Następnie, na cmentarzu wojennym w Mełnie oddaliśmy hołd poległym. W asyście Kompanii Honorowej oraz przy dźwiękach Orkiestry Wojskowej z Torunia zgromadzeni uczcili pamięć bohaterów walczących o naszą wolność. Po powitaniu przez Wójta Gminy Gruta oraz przemówieniach, złożono wiązanki pod pomnikiem, a następnie odbyła się wspólna msza święta, odprawiona przez Księdza Dziekana Henryka Szczodrowskiego i koncelebrowana przez innych kapłanów.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom i gościom, którzy uczcili z nami to wyjątkowe święto.
Razem oddaliśmy hołd tym, którzy walczyli za naszą Ojczyznę.
W załączeniu przedstawiamy rozkład jazdy autobusów w ramach komunikacji powiatowej, obowiązujący od 02.01.2025.
Prosimy o zapoznanie się z nowym harmonogramem kursów.
Zapraszamy do korzystania z komunikacji powiatowej!
Drodzy Mieszkańcy,
informujemy, że w najbliższych dniach będą miały miejsce planowane przerwy w dostawie prądu. Szczegóły dotyczące terminów i lokalizacji znajdziecie w załączonym wykazie.
Prosimy o przygotowanie się na ewentualne utrudnienia i zaplanowanie działań w miarę możliwości.
UWAGA! Planowane wyłączenia energii elektrycznej
Drodzy Mieszkańcy,
informujemy, że w najbliższych dniach będą miały miejsce planowane przerwy w dostawie prądu. Szczegóły dotyczące terminów i lokalizacji znajdziecie w załączonym wykazie.
Prosimy o przygotowanie się na ewentualne utrudnienia i zaplanowanie działań w miarę możliwości.
Grupa
„Pszczółek”
z Przedszkole Samorządowe w Grucie została dziś oficjalnie przyjęta przez społeczność całego przedszkola w poczet pełnoprawnych przedszkolaków. Uroczystość pasowania została poprzedzona przepięknie zorganizowanym występem artystycznym dzieci, przygotowanym pod czujnym okiem wychowawców i dyrekcji. Życzymy nowym przedszkolakom samych radosnych chwil spędzonych naszym przedszkolu, ciekawości w poznawaniu świata i uśmiechu od ucha do ucha. Niech Wasze najskrytsze marzenia się spełniają, a każdy dzień był prawdziwą przygodą!
Miło nam Państwa poinformować, że w porozumieniu z Starostwo Powiatowe w Grudziądzu oraz Gmina Grudziądz i Gmina Świecie nad Osą samorząd powiatu grudziądzkiego uzyskał dofinansowanie w wysokości 90% na zakup 5 autobusów niskoemisyjnych diesel, norma EURO VI. Na pozostałe 10% wkładu własnego ceny zakupu złożą się samorządy: powiatu grudziądzkiego oraz gmin: Grudziądz, Gruta i Świecie nad Osą. Nowy tabor będzie funkcjonował w ramach powiatowych przewozów pasażerskich.
Informujemy, że rozpoczęła się przebudowa odcinka gruntowej drogi gminnej nr 041441C w Plemiętach, tzw. „Paszota”. Przebudowie zostanie poddany odcinek 1 km, na którym zostanie ułożona nawierzchnia asfaltowa wraz z utwardzonymi poboczami. Wykonawcą robót jest przedsiębiorstwo UNITRAK z Kielna. Wartość inwestycji wynosi niecałe 1,6 mln zł i została dofinansowana w 98% z Rządowego Programu Strategicznego Polski Ład. Planowany okres zakończenia inwestycji to grudzień 2024 roku. Pieszych oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego prosimy o zachowanie ostrożności i zasad bezpieczeństwa na czas trwania inwestycji.
Z radością i dumą informujemy, że Przedszkole Samorządowe w Grucie zostało nominowane przez Gazetę Pomorską do tytułu Przedszkola Roku! Zachęcamy wszystkich Państwa do oddania głosu w plebiscycie!
Szczegóły w linku poniżej:
ZAWIADOMIENIE
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 609) oraz art. 13 ust. 1, ust. 2 i ust. 4 w związku z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. z 2022 r. poz. 2393), a także Uchwały Nr V/38/24 Rady Gminy Gruta z dnia 25 września 2024 roku zawiadamia się o zamiarze likwidacji z dniem 31 marca 2025 r. Filii Bibliotecznej w Okoninie wchodzącej w skład Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Kulerskiego w Grucie, zlokalizowanej w Okoninie 100, 86-330 Mełno.
UZASADNIENIE
Gmina Gruta jest organizatorem Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Kulerskiego w Grucie. Zgodnie z art. 13 ust.1 ust2 i ust.4 ustawy z dnia 27 czerwca 1997r. o bibliotekach (t.j. Dz.U. z 2018r poz 574) organizator może dokonać likwidacji biblioteki lub jej filii zgodnie z procedurą określoną w/w ustawie.
Filia w Okoninie nie funkcjonuje od 4 lat, księgozbiór jest złożony w kartonach, a regały wywiezione do Filii w Boguszewie. Poprzedni pracownik zrezygnował z pracy, ale czytelnictwo spadało tam bardzo mocno, ostatnie kilka miesięcy 2021roku, w wyznaczone dni była tam stażystka, ale nie przychodził już nikt. Powodem likwidacji Filii w Okoninie jest zatem całkowity brak zainteresowania placówką. Ponadto pomieszczenie Filii zostało udostępnione już dwa lata temu stowarzyszeniu Empiria Okonin i Kołu Gospodyń Wiejskich, które organizują tam swoje cykliczne wydarzenia i mają plan na zagospodarowanie tego lokalu.
Na spotkaniu wiejskim w Okoninie we wrześniu 2024r. mieszkańcy wraz z Radą Sołecką, Sołtysem i radnym wsi Okonin podjęli decyzję o likwidacji placówki bibliotecznej, zostały także zebrane podpisy obecnych mieszkańców. Decyzją mieszkańców, lokal pobiblioteczny ma służyć społeczności Okonina, jako świetlica wiejska.
Ponadto Biblioteka w Grucie ma w swoich rejestrach dużą liczbę czytelników z Okonina, Plemiąt i Wiktorowa, którzy przyjeżdżając do urzędu, banku, apteki, ośrodka zdrowia, sklepów, szkoły w Grucie odwiedzają naszą Bibliotekę i korzystają z bogatego księgozbioru biblioteki gminnej w Grucie. Zważywszy na niewielką odległość Gruty od Okonina, dostęp do korzystania z biblioteki mieszkańców Okonina nie będzie aż tak utrudniony.
W przypadku zaistnienia zapotrzebowania Gminna Biblioteka Publiczna w Grucie deklaruje zorganizowanie raz w miesiącu akcji „Biblioteka na kółkach” dla dorosłych mieszkańców Okonina. Akcje takie realizowane z powodzeniem były lub są w innych miejscowościach naszej gminy, np. Wiktorowo, Plemięta, Pokrzywno, Salno, Dąbrówka, Boguszewo.
Obecni czytelnicy Filii Okonin zostaną powiadomieni o zamiarze likwidacji Filii z półrocznym wyprzedzeniem, zostaną także poinformowani o możliwości wypożyczania książek i korzystania z atrakcyjniejszej i bardziej dostępnej oferty
w siedzibie głównej placówki bibliotecznej. Biblioteka będzie mogła nie tylko zaspokajać ich obecne potrzeby czytelnicze, ale również rozbudzać nowe.
Gminna Biblioteka Publiczna w Grucie jest obecnie kompleksowo wyremontowana, bardzo dobrze wyposażona w księgozbiór, ma stanowiska komputerowe. Planowane jest dalsze jej unowocześnianie, stąd czytelnicy z Okonina, jak i z innych miejscowości, będą mieli dostęp do zdecydowanie lepszej infrastruktury bibliotecznej i bogatszego księgozbioru, niż mogłaby to zapewnić placówka filialna w Okoninie. Ponadto godziny otwarcia biblioteki w Grucie są także popołudniowe – dwa razy w tygodniu do 18-tej oraz mamy dwie soboty pracujące w każdym miesiącu. Księgozbiór Filii w Okoninie zostanie zmagazynowany a następnie wystawiony na kiermasz książki używanej, dostępny dla mieszkańców naszej Gminy. Niesprzedane egzemplarze zostaną przekazane na makulaturę.
W związku z powyższym konieczne jest podjęcie niniejszej uchwały.
Z radością informujemy, że nasza Gminna Biblioteka Publiczna w Grucie otrzymała dotację w wysokości 15 000 zł na zakup nowości wydawniczych! Środki te pochodzą z finansowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznane w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Dzięki tej dotacji nasza biblioteka wzbogaci się o mnóstwo ciekawych i różnorodnych tytułów, które z pewnością przypadną do gustu naszym czytelnikom – od literatury pięknej, przez reportaże, aż po książki popularnonaukowe. To idealna okazja, by zachęcić jeszcze więcej osób do odwiedzania naszej biblioteki i odkrywania nowych literackich inspiracji.
Składamy serdeczne podziękowania naszym czytelnikom, którzy swoją obecnością i zaangażowaniem wspierają naszą gminną bibliotekę i motywują nas do dalszego rozwoju.
Gratulujemy Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Kulerskiego w Grucie i nie możemy się doczekać, aż nowe książki trafią na półki!
#GrutaCzyta #NowościWydawnicze #NarodowyProgramCzytelnictwa #KulturaiDziedzictwo #WspieramyCzytelnictwo #GBPwGrucie #GminaGruta
Dziś na Sali Narad Urzędu Gminy Gruta odbyło się wyjątkowe spotkanie! Na zaproszenie Wójta Gminy, Pana Waldemara Kurkowskiego, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przybyli dyrektorzy oraz wyróżnieni nauczyciele z placówek oświatowych na terenie naszej gminy.
Wójt złożył serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom i wręczył symboliczne podziękowania za ich trud i zaangażowanie w edukację naszych dzieci.
Spotkanie zakończyło się wspólną kawą i rozmowami w miłej atmosferze.
Dziękujemy za obecność i życzymy dalszych sukcesów w pracy pedagogicznej!
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grudziądzu przekazuje w załączeniu do wiadomości, realizacji i rozpowszechnienia w sposób zwyczajowo przyjęty ROZPORZĄDZENIE NR 4/2024 POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII W GRUDZIĄDZU z dnia 11 października 2024 r. w sprawie uchylenia rozporządzenia w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie powiatu grudziądzkiego.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazy wdzięczności wszystkim Dyrektorom, Nauczycielom, Pracownikom Administracji i Obsługi Szkół, Przedszkola oraz Żłobka z terenu Gminy Gruta.
Dziękujemy za Państwa zaangażowanie i trud włożony w kształcenie oraz wychowanie młodego pokolenia. Wasza praca jest niezwykle ważna i wartościowa, a wysiłek, który codziennie podejmujecie, zasługuje na najwyższe uznanie.
Życzymy, aby każdy dzień przynosił Państwu satysfakcję z wykonywanej pracy, zdrowie, wytrwałość oraz pomyślność w życiu osobistym. Niech pogoda ducha towarzyszy Państwu zawsze, a sukcesy w pracy zawodowej będą źródłem radości i spełnienia.
Serdeczne życzenia w tym szczególnym dniu!
Wójt Gminy Gruta wraz z pracownikami
Przewodniczący Rady Gminy Gruta wraz z radnymi Rady Gminy Gruta
Drodzy Mieszkańcy,
informujemy, że w najbliższych dniach będą miały miejsce planowane przerwy w dostawie prądu. Szczegóły dotyczące terminów i lokalizacji znajdziecie w załączonym wykazie.
Prosimy o przygotowanie się na ewentualne utrudnienia i zaplanowanie działań w miarę możliwości
Uwaga Mieszkańcy!
W związku z trwającymi pracami modernizacyjnymi na SUW Plemięta, dzisiaj w godzinach 10:00 – 13:00 nastąpi czasowy brak wody dla mieszkańców miejscowości:
– Plemięta
– Okonin
– Pokrzywno
– Stary Folwark
– Skarszewy
– Wiktorowo
– oraz części mieszkańców Nicwałdu.
Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.
Konsultacje prowadzone są w celu poinformowania mieszkańców OPPT Powiatu Grudziądzkiego i wszystkich zainteresowanych o przygotowanym projekcie Strategii Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego oraz poznania opinii, uwag, wniosków i propozycji zmian do tego projektu. Przyjęta formuła kontaktu pozwala na zaangażowanie i aktywny udział mieszkańców, partnerów społecznych oraz podmiotów gospodarczych w proces opracowania tego dokumentu.
Konsultacje prowadzone będą w okresie od 07.10.2024 r. do 30.10.2024 r.
Z projektem Strategii Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego zainteresowani mogą zapoznać się:
– w siedzibie Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego przy ul. Małomłyńskiej 1, pokój nr 209;
– w siedzibach Urzędów Gmin Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego: Gminie Gruta, Mieście i Gminie Łasin, Mieście i Gminie Radzyń Chełmiński, Gminie Świecie nad Osą oraz w siedzibie Powiatu Grudziądzkiego w Starostwie Powiatowym w Grudziądzu, w godzinach pracy Urzędów Gmin i Starostwa Powiatowego;
– stronach internetowych Urzędów Gmin Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego: Gminie Gruta, Mieście i Gminie Łasin, Mieście i Gminie Radzyń Chełmiński, Gminie Świecie nad Osą oraz Starostwa Powiatowego w Grudziądzu;
– na stronie internetowej Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego: https://grudziadzki-oppt.pl
Wypełniony formularz konsultacyjny można złożyć do dnia 30.10.2024 r. w wybrany sposób:
– osobiście w pokoju nr 209 Starostwa Powiatowego w Grudziądzu, ul. Małomłyńska 1;
– za pośrednictwem poczty na adres Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego z siedzibą w Starostwie Powiatowym w Grudziądzu, ul. Małomłyńska 1, 86-300 Grudziądz z dopiskiem „Konsultacje społeczne projektu Strategii Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego”;
– przesłanie na adres e-mail: stowarzyszenie.oppt@powiatgrudziadzki.pl
– podczas spotkań konsultacyjnych organizowanych w Gminach Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego: Gminie Gruta, Mieście i Gminie Łasin, Mieście i Gminie Radzyń Chełmiński, Gminie Świecie nad Osą oraz w siedzibie Powiatu Grudziądzkiego w Starostwie Powiatowym w Grudziądzu;
– w siedzibach Urzędów Gmin Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego: Gminie Gruta, Mieście i Gminie Łasin, Mieście i Gminie Radzyń Chełmiński, Gminie Świecie nad Osą oraz w siedzibie Powiatu Grudziądzkiego w Starostwie Powiatowym w Grudziądzu, w godzinach pracy Urzędów Gmin i Starostwa Powiatowego.
Terminy i miejsca spotkań konsultacyjnych:
– 22.10.2024 r., w godzinach od 8.00 do 17.00, pokój 209, w siedzibie Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego przy ul. Małomłyńskiej,
– 16.10.2024 r., godz. 7.00 do 15.00, pokój nr 12, siedziba Urzędu Gminy Gruta,
– 21.10.2024 r., godz. 7.15 do 15.15, pokój nr 3, siedziba Miasta i Gminy Łasin,
– 22.10.2024 r., godz. 10.00 do 14.00, pokój nr 1, siedziba Miasta i Gminy Radzyń Chełmiński,
– 15.10.2024 r., godz. 7.00 do 15.00, sala posiedzeń, siedziba Urzędu Gminy Świecie nad Osą.
Uwagi złożone po upływie terminu konsultacji nie będą rozpatrywane.
Uwagi bez wymaganych informacji o Zgłaszającym nie będą rozpatrywane.
Z przebiegu konsultacji sporządzone zostanie sprawozdanie, które zostanie podane
do publicznej wiadomości na oficjalnych stronach internetowych Gmin Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego, Starostwa Powiatowego w Grudziądzu oraz na stronie internetowej Stowarzyszenia Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Powiatu Grudziądzkiego.
Zapraszamy wszystkich Mieszkańców na spotkanie, które poświęcone będzie omówieniu postępów w realizacji projektu pn. „Budowa linii kolejowych nr 5 i 242 na odcinku Grochowalsk – Grudziądz – Warlubie” oraz „Budowa linii kolejowej na odcinku Grudziądz – Gdańsk”.
Data: 21.11.2024 r. (czwartek)
Godzina: 17:00
Miejsce: Urząd Gminy Gruta
Spotkanie będzie doskonałą okazją, by dowiedzieć się więcej o planowanych działaniach i harmonogramach, a także uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące inwestycji.
Ważna informacja! Na stronie internetowej CPK w najbliższym czasie pojawią się:
Pełny harmonogram spotkań z mieszkańcami
Spot informacyjny
Ankieta, w której będziecie mogli wyrazić swoje opinie
Zaktualizowana interaktywna mapa pokazująca postępy projektu
Zachęcamy do aktywnego udziału!
Organizatorem spotkania jest zespół konsultacyjny CPK.
Do zobaczenia!
Drodzy Mieszkańcy!
Informujemy, że w związku z wyjazdem pracowników Urzędu Gminy Gruta w dniu 11.10.2024 r. w ramach obchodów Święta Niepodległości, Wójt wydał zarządzenie , które wprowadza zmianę godzin pracy Urzędu w dniach od 07.10.2024 r. do 11.10.2024 r..
Pełna treść zarządzenia dostępna jest pod linkiem: https://www.bip.gruta.akcessnet.net/upload/plik,20241002090600,zarz.pdf
Prosimy o zapoznanie się z nowymi godzinami pracy! ⏰
Dziękujemy za wyrozumiałość!
14 czerwca 2024 r. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zainaugurowała VI edycję Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – recepta na zdrowie
w gospodarstwie rolnym”. Konkurs odbywa się pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Konkurs skierowany jest do młodzieży w wieku od 13 do 21 lat i polega na przygotowaniu krótkiego filmu promującego bezpieczne zachowania w rolnictwie w odniesieniu do 7 Złotych Zasad Strategii Wizji Zero, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zdrowie rolnika i jego rodziny.
Termin konkursu został przedłużony do 14 października 2024 r.
Organizatorem konkursu jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
a współorganizatorami: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencja Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Państwowa Inspekcja Pracy Główny Inspektorat Pracy, AGRO Ubezpieczenia – Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych, Fundacja PGE.
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie.
Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy
Uwaga! W Boguszewie trwa remont drogi. Mogą wystąpić utrudnienia . Prosimy o ostrożność !
Wczoraj dzieci ze szkół z terenu naszej gminy oraz Przedszkola Samorządowego w Grucie wzięły udział w wydarzeniu „Razem dla bezpieczeństwa”, które miało miejsce na boisku Szkoły Podstawowej w Grucie. Uczestnicy mogli przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy oraz obejrzeć symulację dachowania samochodu. Dzieci poznały również zasady bezpiecznego poruszania się pojazdami, a dzięki symulatorowi zderzeń uświadomiły sobie, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy.
W wydarzeniu uczestniczyli także: Wójt Gminy Gruta Waldemar Kurkowski, Komendant Gminny OSP Sławomir Chyła oraz pracownik UG Dariusz Skupiński. Na zakończenie Wójt przekazał podziękowania na ręce Krystiana Fiedziuszko, Prezesa Fundacji Jumper.
Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy Gminy Gruta, Fundacji Jumper, Fundacji Bezpieczni.eu oraz Kancelarii Prawnej Jumper Polska mec. Małgorzaty Chłapek, przy wsparciu Wójta Gminy Gruta. Dziękujemy wszystkim za wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych!
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Grucie przypomina, że w dniu 30 września 2024 roku upływa termin składania wniosków o bon energetyczny. Wnioski o bon energetyczny są dostępne w siedzibie tutejszego Ośrodka oraz na stronie internetowej Gminy Gruta.
Bon energetyczny przysługuje osobom, które spełniają określone kryteria dochodowe na podstawie dochodów za 2023 rok:
– dla gospodarstwa jednoosobowego: dochód nie przekracza 2500 zł netto na osobę;
– dla gospodarstwa wieloosobowego: dochód nie przekracza 1700 zł netto na osobę.
W przypadku przekroczenia dochodu obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”, a poniżej 20 zł bon nie jest wypłacany.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. (56) 46 83 121 wew.101
Drodzy Mieszkańcy,
W obliczu dramatycznej sytuacji, jaka dotknęła gminę Kłodzko w wyniku powodzi, zwracamy się z pilnym apelem o wsparcie. Trzy miejscowości – Ołdrzychowice Kłodzkie, Żelazno oraz Krosnowice – zostały najbardziej dotknięte przez kataklizm. Zniszczenia są ogromne: budynki, drogi, infrastruktura wodociągowa i sanitarna zostały poważnie uszkodzone.
Potrzebna jest Nasza pomoc! Każda forma wsparcia – finansowa lub materialna – pomoże w odbudowie tych terenów i przywróceniu normalności mieszkańcom.
Podajemy bezpośredni numer konta do darowizn:
49 9523 0001 0000 2264 2000 0203
Tytuł przelewu koniecznie: „Darowizna na rzecz usuwania klęski żywiołowej powodzi. Pomoc Powodzianom”
Razem możemy więcej! Dziękujemy za każdą pomoc, która pomoże gminie Kłodzko przetrwać ten trudny czas.
PomocDlaKłodzka #Solidarność #WspierajmySię
Dziś udało się dostarczyć następne paczki od Was do Państwowej Straży Pożarnej w Grudziądzu, a dokładnie do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2, gdzie formowane są duże transporty wysyłane bezpośrednio na południe Polski, by pomóc najbardziej potrzebującym. ❤️
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom z naszej gminy za okazane serce i podarowane artykuły! To dzięki Wam możemy wspierać tych, którzy teraz potrzebują pomocy.
Razem możemy więcej! #Pomagamy #Solidarność #Wspólnota #Dziękujemy
Dziś o godzinie 6:20 strażacy z naszego powiatu, pod przewodnictwem Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Grudziądzu Sławomira Chyła, wraz z dzielnymi druhnami i druhami z OSP Szynych, OSP Piaski, OSP Szembruk oraz OSP Ruda, wyruszyli z misją niesienia pomocy do Gminy Kłodzko, która została dotknięta tragicznymi skutkami powodzi. Łącznie nieść pomoc wyjechało 19 osób.
Druh Sławomir Chyła, oprócz wsparcia ratowniczego, zabrał również ze sobą dary ofiarowane przez mieszkańców Gminy Gruta, którzy z całego serca odpowiedzieli na apel o pomoc dla poszkodowanych. Dzięki ich hojności, powodzianie otrzymają niezbędne wsparcie w postaci żywności, środków higienicznych i innych najpotrzebniejszych rzeczy.
Akcja jest odpowiedzią na wezwanie o pomoc ze strony przedstawicieli Gminy Kłodzko i została zorganizowana w pełni na zasadach wolontariatu. Nasi strażacy, mimo trudnych warunków, z pełnym zaangażowaniem udali się na miejsce, by wspierać poszkodowanych i pomagać w usuwaniu skutków żywiołu.
Ogromne podziękowania i wyrazy uznania dla naszych strażaków za ich odwagę, determinację i gotowość do działania w każdej sytuacji! Również wielkie ukłony dla mieszkańców Gminy Gruta za ich serca pełne empatii i chęci niesienia pomocy!
#OSP #Pomagamy #Solidarność #Strażacy #GminaKłodzko #Powódź #Wolontariat #Bohaterowie #GminaGruta #Wsparcie #OSPBoguszewo
Do 18 września można zgłaszać chęć udziału w bezpłatnych szkoleniach dla członków kół gospodyń wiejskich i innych organizacji pozarządowych z terenów wiejskich z zakresu pisania projektów oraz podstaw komunikacji.
Jak informuje organizator szkoleń – Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP) – ich celem jest podniesienie wiedzy i umiejętności uczestników w zakresie myślenia projektowego i pisania wniosków o dofinansowanie projektów społecznych oraz komunikacji wewnętrznej.
„Szkolenia skierowane są do przedstawicieli organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, w tym przede wszystkim kół gospodyń wiejskich. Zapraszamy również sołtysów i sołtyski oraz członków stowarzyszeń i fundacji, zarejestrowanych na obszarach wiejskich. Do udziału w danym szkoleniu zapraszamy max. 2-osobowe zespoły z tej samej organizacji lub grupy nieformalnej” – zaznaczono w komunikacie EFRWP.
Rekrutacja na szkolenia trwa do 18 września 2024 r. za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego TUTAJ. Szkolenie jest bezpłatne. W ramach szkolenia organizator zapewnia nocleg, wyżywienie oraz materiały szkoleniowe. Organizator nie zwraca kosztów dojazdu.
Po zakończeniu szkolenia uczestnicy otrzymają certyfikaty o jego ukończeniu.
Szkolenia „Projektowe ABC”
Program szkolenia dla poziomu podstawowego zawiera informacje niezbędne każdej początkującej organizacji do rozpoczęcia efektywnego planowania i realizacji projektów społecznych oraz spróbowania sił przy pisaniu wniosków o dofinansowanie na takie działania. W programie dla średniozaawansowanych przewidziano takie elementy jak: określanie celów projektów, tworzenie harmonogramów i budżetów projektu.
Szkolenia „Komunikacje ABC”
Szkolenie poświęcone będzie tematyce komunikacji wewnętrznej zespołu, najlepszym metodom budowania i motywowania go do działania, dobierania odpowiednich metod do sytuacji i charakteru zespołu, a także metody sztuki słuchania i zadawania pytań. Uczestnicy otrzymają także wskazówki pomagające prowadzenie spotkań zespołu.
Szkolenia odbędą się Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (ul. Pszczelińska 99, 05-840 Brwinów). Zakwaterowanie w pokojach dwu- lub trzyosobowych.
11-13 października 2024 (piątek-niedziela):
• Szkolenia „Projektowe ABC” – poziom podstawowy
• Szkolenia „Komunikacyjne ABC”
15-17 listopada 2024 (piątek-niedziela):
• Szkolenia „Projektowe ABC” – poziom średniozaawansowany
• Szkolenia „Komunikacyjne ABC”
Szkolenia w danym terminie odbywają się równolegle. W pierwszym dniu zajęcia rozpoczynają się około godz. 17, a ostatniego dnia kończą ok. godz. 13. Istnieje możliwość wzięcia udziału w więcej niż jednym szkoleniu, ale w danym terminie można wziąć udział tylko w jednym, ponieważ odbywają się one równolegle.
Więcej informacji na temat szkoleń można znaleźć TUTAJ.
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. informuje, że prace budowlane dla gazociągu Gustorzyn-Wicko, na odcinku Gustorzyn-Gardeja, rozpoczną się na przełomie 2024/2025 r. Prace budowlane zostaną poprzedzone pracami przygotowawczymi, które polegają na:
• geodezyjnym wytyczeniu granic pasa budowlano-montażowego;
• przejęciu nieruchomości objętych tą inwestycją na czas budowy. W trakcie trwania tego procesu zostanie spisany tzw. protokół „zerowy” (opisujący stan nieruchomości przed rozpoczęciem budowy).
Prace przygotowawcze w imieniu Spółki będzie realizowała firma ROMGOS GWIAZDOWSCY Sp. z o. o., ul. Zaciszna ID, 63-200 Jarocin.
1. Przebieg prac przygotowawczych
Prace przygotowawcze w terenie realizowane będą systematycznie od października 2024 r. do marca 2025 r. Wszelkie koszty związane z przeprowadzeniem powyższych czynności ponosi Inwestor, tj. GAZ-SYSTEM. Każdą próbę podszywania się pod wykonawców i GAZ-SYSTEM oraz wyłudzenia opłat za powyższe czynności prosimy jak najszybciej zgłaszać Policji oraz Inwestorowi na dedykowaną infolinię nr tel. 887 060 938, która czynna jest w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.
Wszelka korespondencja związana z inwestycją (m.in. zawiadomienia o terminie protokolarnego przejęcia nieruchomości), będzie wysyłana na dane adresowe właścicieli nieruchomości lub użytkowników wieczystych wskazane w katastrze nieruchomości właściwego Starostwa Powiatowego. Prosimy, aby właściciele bądź użytkownicy wieczyści nieruchomości, zadbali o jak najszybszą aktualizację tych danych.
W zawiadomieniach kierowanych przez firmę ROMGOS do właścicieli nieruchomości lub użytkowników wieczystych zostaną wskazane osoby upoważnione przez GAZ-SYSTEM do dokonywania czynności spisowych. Osoby te będą posiadały stosowne upoważnienia. Prosimy o niepodawanie danych osobowych osobom nieupoważnionym, podszywającym się pod wykonawców zarówno prac przygotowawczych, jak i budowlanych. Każdy właściciel bądź użytkownik wieczysty może sprawdzić u Inwestora autentyczność okazywanych upoważnień korzystając z powyższej infolinii.
2. Prace budowlane
Planowany termin rozpoczęcia prac budowlanych dla gazociągu Gustorzyn – Wicko, odcinek Gustorzyn-Gardeja to przełom 2024/2025 r. Prace budowlane będą zorganizowane potokowo. Orientacyjny czas zajęcia danej nieruchomości na czas budowy gazociągu od spisania protokołu „zerowego” wyniesie od około 12 do 15 miesięcy. Szczegółowy harmonogram prac zostanie przedstawiony na spotkaniach w Gminach.
3. Działania Informacyjne, spotkania z mieszkańcami
Po podpisaniu umowy z wykonawcą robót budowlanych, GAZ-SYSTEM będzie organizował, w gminach zlokalizowanych na trasie projektowanego gazociągu, spotkania informacyjne, podczas których między innymi przedstawiony zostanie wykonawca prac budowlanych i szczegółowo omówiony przebieg robót.
Ogłoszenia o spotkaniach zostaną opublikowane na stronie internetowej projektu: https://www.gaz-system.pl/pl/system-przesylowy/inwestycje.html, na stronach internetowych urzędów miast i gmin oraz za pośrednictwem newslettera. Osoby zainteresowane otrzymywaniem informacji na temat Programu FSRU, w tym budową gazociągu Gustorzyn-Gardeja, za pośrednictwem tego kanału komunikacji, prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres: komunikacja.gdansk@gaz-system.pl.
GAZ-SYSTEM, dla przedmiotowej inwestycji, publikuje „Informator Inwestycyjny”. Jest on rozsyłany w wersji papierowej i elektronicznej do wszystkich gmin objętych realizacją Programu FSRU. Otrzymują go również subskrybenci newslettera.
Wszelkie uwagi i pytania dotyczące inwestycji można przesyłać na adres poczty elektronicznej: komunikacia.adansk@aaz-system.pl, numer Infolinii – 887 060 938.
W 2023 r. Komisja Europejska uwzględniła gazociągi lądowe planowane do realizacji w ramach Programu FSRU w części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) w rozdziale REPowerEU, dotyczącym rozwoju infrastruktury niezbędnej do zaspokojenia najpilniejszych potrzeb związanych z bezpieczeństwem dostaw.
W związku z pracami na sieci wodociągowej, informujemy o przerwie w dostawie wody dla mieszkańców Gruty, Plemiąt, Okonina oraz Pokrzywna w kierunku Nicwałdu. Nasi pracownicy już pracują nad usunięciem awarii. Przerwa może potrwać kilka godzin. Z wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.
Drodzy Seniorzy, z uwagi na duże zainteresowanie informujemy, że ruszyła rekrutacja do II grupy gminnego Klubu Seniora „Wiecznie Młodzi”, działającego przy Gminne Centrum Kultury w Grucie. Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do kontaktu pod 530 443 373 lub osobiście w siedzibie GCK w Grucie.
Zgodnie z informacją uzyskaną od operatora Energa, podajemy
wykaz miejscowości, dla których operator przewidział wyłączenia
dostawy energii elektrycznej:
• 19.09.2024 w godz. 1130-1430 Stacja: Orle 6
Szanowni Mieszkańcy.
Z powodu awarii, która wystąpiła przy budowie drogi w miejscowości Pokrzywno – Nicwałd, nastąpi przerwa w dostawie wody dla mieszkańców Pokrzywna w stronę Nicwałdu , Annowa i Salna. Nasi pracownicy już pracują nad usunięciem awarii za utrudnienia przepraszamy.
Drodzy Mieszkańcy,
Przedstawiamy harmonogram pracy PSZOK na wrzesień 2024 r. Znajdziecie go w załączniku.
Zachęcamy do zapoznania się z godzinami otwarcia oraz planowanymi terminami.
Po raz szósty Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników do udziału w kursie e-learningowym „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, który w nowoczesnej formie przybliża wiedzę o zagrożeniach wypadkowych występujących w gospodarstwach rolnych, a także uczy prawidłowych zachowań podczas przebywania na terenie obejścia.
Wśród uczestników, którzy ukończą szkolenie i prześlą swoje zgłoszenie rozlosujemy nagrody – 100 hulajnóg. Zgłoszenia mogą przesyłać dzieci urodzone w latach 2010–2018.
Aby wziąć udział w losowaniu nagród należy:
Uwaga! Dane uczestnika należy wpisać przed rozpoczęciem realizowania szkolenia.
Uwaga! Przyjmujemy wyłącznie zgłoszenia przesłane pocztą elektroniczną.
Informacji udziela sekretariat Biura Prewencji, tel. (22) 592 64 10, e-mail: bp@krus.gov.pl
1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, dzięki którym możliwa będzie jednoczesna wypłata renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem oraz emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, czyli zbiegu świadczeń.
Wypłata świadczeń w zbiegu możliwa będzie od 1 lipca 2025 r., ale wnioski o wypłatę świadczeń w zbiegu będzie można składać już od 1 stycznia 2025 r.
Na czym polegają nowe zasady zbiegu uprawnień do świadczeń?
Osoba uprawniona jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy uzyska możliwość pobierania obydwu tych świadczeń w zbiegu tj. możliwa będzie wypłata renty rodzinnej z emeryturą lub renty rodzinnej z rentą z tytułu niezdolności do pracy. Z tym że jedno – wybrane świadczenie – będzie wypłacane w całości, a drugie w określonej części (15% od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.; 25% od 1 stycznia 2027 r.). Świadczeniobiorca (wdowa, wdowiec) będzie mógł sam zdecydować, czy chce pobierać np. całość swojego świadczenia powiększonego o określony procent renty rodzinnej po zmarłym, czy też na odwrót.
Kto może uzyskać prawo do wypłaty świadczeń wg nowych reguł zbiegu?
Świadczenia w zbiegu będzie mogła pobierać osoba będąca wdową/wdowcem jeżeli spełni łącznie nw. warunki:
Kiedy ustaje prawo do wypłaty świadczeń wg nowych reguł zbiegu?
Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.
Jaka może być maksymalna wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu?
Wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu, nie może być wyższa od trzykrotności kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura wynosi 1.780,96 zł) tj. 5 342,88 zł.
Od 1 marca 2025 r. kwota najniższej emerytury zostanie podwyższona, wskutek corocznej waloryzacji świadczeń. Wobec czego maksymalna wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu również ulegnie podwyższeniu.
W maksymalnej kwocie świadczeń ustalonych w zbiegu, zostaną uwzględnione wskazane w ustawie świadczenia tj.:
W przypadku przekroczenia trzykrotności kwoty najniższej emerytury jedno ze świadczeń wypłacanych w zbiegu ulegnie pomniejszeniu o kwotę przekroczenia.
Kiedy i jak ubiegać się o zbieg świadczeń?
Ustalenie prawa do zbiegu świadczeń oraz ich wypłata następują na wniosek osoby uprawnionej.
Wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń będzie można składać od 1 stycznia 2025 r.
– w dowolnej jednostce organizacyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Od kiedy będzie można uzyskać prawo do zbiegu świadczeń?
Prawo do wypłaty zbiegu świadczeń będzie przyznawane od dnia spełnienia wszystkich warunków, nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku i nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. (w przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2025 r., prawo do wypłaty zbiegu powstanie nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.).
Wzory wniosków o rentę wdowią będą dostępne w grudniu 2024 r. na stronie internetowej KRUS i we wszystkich jednostkach organizacyjnych.
UWAGA!
Wdowy/wdowcy, którzy nie mają ustalonego prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku (tj. do chwili obecnej nie złożyły wniosku o rentę rodzinną po zmarłym małżonku), a rozważają ubieganie się w przyszłości o zbieg świadczeń, wniosek o rentę rodzinną mogą złożyć w każdej chwili do dowolnej jednostki organizacyjnej KRUS (oddziału regionalnego lub placówki terenowej KRUS). Kasa rozpatrzy prawo do renty rodzinnej, ustali wysokość tego świadczenia i wyda decyzję w sprawie, ale nie podejmie wypłaty tego świadczenia. Pamiętać bowiem należy, że w myśl obowiązujących obecnie przepisów osoba uprawniona jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy może pobierać tylko jedno z tych świadczeń (zasada ta zmieni się od lipca 2025 r.).
Niemniej złożenie wniosku o rentę rodzinną po zmarłym małżonku usprawni późniejsze procedowanie wniosku o wypłatę świadczeń w zbiegu i umożliwi dokonanie wyboru proporcji pobierania świadczeń w zbiegu.
Podstawa prawna
ustawa z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1243)
W związku z możliwością otrzymania z WFOŚiGW w Toruniu dofinansowania do demontażu, transportu i unieszkodliwienia odpadów zawierających azbest ogłaszamy uzupełniający nabór wniosków. Termin składania wniosków do 06.09.2024 r. (termin nieprzekraczalny) w Urzędzie Gminy w Grucie, decyduje kolejność zgłoszeń. Wnioski do pobrania w BOI Urzędu Gminy w Grucie.
Już 8 września 2024 roku o godzinie 15:00 zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie – Rekonstrukcję Historyczną Wydarzeń II Wojny Światowej, która odbędzie się w malowniczym Parku Dworskim w Annowie.
W programie: Pokaz pojazdów wojskowych
Koncert pieśni patriotycznych
Poczęstunek dla wszystkich uczestników
To niepowtarzalna okazja, by przenieść się w czasie i zobaczyć na żywo sceny z tamtych dramatycznych dni.
Zapraszają Wójt Gminy Gruta oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury. Nie może Was zabraknąć!
Informujemy, że Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest Sponsorem wydarzenia „REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA WYDARZEŃ II WOJNY ŚWIATOWEJ”. Więcej informacji o spółce GAZ-SYSTEM, znajduje się na stronie www.gaz-system.pl. Sponsorem wydarzenia jest również Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Sponsorem wydarzenia jest również Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Z ogromną radością dzielimy się wspomnieniami z niezwykłych Dożynek Gminnych, które odbyły się niedawno! To był czas pełen uśmiechów, wspólnoty i hołdu złożonego naszym pięknym tradycjom.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Grucie, gdzie wspólnie dziękowaliśmy za tegoroczne plony. Następnie przeszliśmy w kolorowym korowodzie dożynkowym, zmierzając ku wyjątkowemu miejscu – zespołowi parkowo-pałacowemu w Mełnie.
Tam Wójt Gminy Gruta, Pan Waldemar Kurkowski, serdecznie podziękował rolnikom za ich niezastąpiony wkład, miłość do rodzinnej ziemi oraz za przekazywanie ducha tradycji naszym przodkom. To dzięki nim nasza gmina ma dzisiaj tak piękne oblicze!
Najbardziej wyczekiwany moment wieczoru – występ gwiazdy wieczoru, Mateusza Ziółko! Jego energia i talent porwały wszystkich, dodając uroku i radości naszemu świętu. A to nie koniec! Kabaret ks. Bogusława Kowalskiego, zabawa taneczna przy muzyce DJ oraz lokalni artyści stworzyli niezapomnianą atmosferę.
Ogromne podziękowania kierujemy ku naszym niezawodnym sponsorom, którzy wsparli to wyjątkowe wydarzenie!
Podziękowania kierujemy w stronę tych, którzy włożyli serce w organizację tego dnia:
– Starostom tegorocznych dożynek: Pani Annie Rusoń z Jasiewa oraz Zbigniewowi Pawlik z Nicwałdu za ich cenne wsparcie i zaangażowanie.
– Druhom gminnych OSP oraz służbom porządkowym, którzy czuwali nad porządkiem i bezpieczeństwem naszej uroczystości.
– Stowarzyszeniom i kołom gospodyń wiejskich z naszej gminy za przepyszne dania i promocję kuchni regionalnej.
– Pracownikom kuchni Przedszkola Samorządowego w Grucie i Szkoły Podstawowej w Grucie za ich smaczne potrawy.
– Radnym rady gminy Gruta pod przewodnictwem Pana Piotra Dysia za ich zaangażowanie.
– Sołtysom i przedstawicielom władz sołeckich za przepiękne stoiska i wieńce dożynkowe.
– Czcigodnym kapłanom, przedstawicielom duchowieństwa, na czele z ks. dziekanem Henrykiem Szczodrowskim – proboszczem parafii w Grucie za piękną mszę dziękczynną.
– Pani Beacie Czmoch, Dyrektorowi Gruta GCK, za trud w organizacji naszego święta plonów.
– Niezastąpionym seniorom, pracownikom i podopiecznym GCK za ich bezcenne zaangażowanie i wolontariat.
– Lokalnym zespołom muzycznym „Złoty Wiek”, „Czarny Kot” za ich artystyczne występy.
– Zarządowi oraz zawodnikom klubu sportowego HORYZONT za dynamiczny pokaz „ciężarowców”.
– Pracownikom Biblioteki w Grucie i kierownikom jednostek organizacyjnych gminy Gruta za ich wkład.
– Panu Prezesowi Władysławowi Szymczakowi za nieocenioną współpracę i pomoc w organizacji dożynek.
– Pracownikom i podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrówce Królewskiej za wykonanie kotylionów dożynkowych oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Grucie za ich obecność.
– Pracownikom Urzędu Gminy Gruta, którzy byli kluczowi w przygotowaniach dożynkowych.
– Oraz wszystkim, którzy niesieni sercem i pasją wnieśli swój wkład w to piękne święto.
Ten dzień był możliwy dzięki Waszej pracy, zaangażowaniu i sercu, które wkładacie w naszą wspólnotę. Niech te wspomnienia pozostaną z nami na zawsze!
Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii z tego niezapomnianego wydarzenia!
We wrześniowych terminach płatności świadczeń emerytalno-rentowych tj. 10, 15, 20 lub 25 września br. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypłaci kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne tzw. czternastą emeryturę.
Czternasta emerytura będzie wypłacona razem z emeryturą, rentą lub rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym.
Również we wrześniu br. czternastą emeryturę otrzymają osoby, które pobierają świadczenia kwartalnie oraz osoby, które miały prawo do świadczeń do 31 sierpnia 2024 r. i ich wypłata została zawieszona od 1 września 2024 r.
Jak ubiegać się o czternastą emeryturę?
Czternasta emerytura będzie wypłacana z urzędu. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków.
Komu przysługuje czternasta emerytura?
Czternasta emerytura przysługuje osobom, które w dniu 31 sierpnia 2024 r. mają prawo do jednego ze świadczeń:
– jeżeli łączna kwota pobranych świadczeń nie przekracza kwoty 4.630,96 zł.
W jakiej wysokości zostanie wypłacona czternasta emerytura?
Czternasta emerytura przysługuje w wysokości:
Świadczenia nie przyznaje się, jeżeli jego wysokość jest mniejsza niż 50 zł.
Osoba, której świadczenie emerytalno-rentowe/suma świadczeń emerytalno-rentowych będzie wyższe niż 4.630,96 zł nie otrzyma czternastej emerytury.
Przy ustalaniu wysokości pobieranych świadczeń emerytalno-rentowych uwzględnia się sumę kwot tych świadczeń, brutto przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, a także przed dokonaniem zawieszenia części uzupełniającej w związku z niezaprzestaniem prowadzenia działalności rolniczej.
Z czternastej emerytury potrąca się zaliczkę na podatek dochodowy oraz składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne wg zasad obowiązujących od 01 stycznia 2024 r.
Z czternastej emerytury nie dokonuje się innych potrąceń i egzekucji.
Jaka jest wysokość czternastej emerytury dla osób uprawnionych do renty rodzinnej?
Do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedna czternasta emerytura, która zostanie wypłacona w wysokości proporcjonalnej do liczby osób uprawnionych do tej renty na dzień 31 sierpnia 2024 r.
Jeżeli do renty rodzinnej jest uprawniona więcej niż jedna osoba i jedna z nich jest uprawniona do renty socjalnej lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, czternasta emerytura z tytułu renty rodzinnej zostanie podzielona stosownie do liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej, z wyłączeniem osoby uprawnionej do renty socjalnej/rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.
Osobie wyłączonej z liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej przysługuje odrębne kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne z tytułu prawa do zbiegu renty socjalnej/rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego i przysługującej części renty rodzinnej.
Skąd otrzyma czternastą emeryturę osoba uprawniona do świadczeń z ZUS i z KRUS?
Osobie, która ma prawo do kilku świadczeń, przysługuje tylko jedna czternasta emerytura, która zostanie wypłacona przez właściwy organ emerytalno-rentowy.
Osobie, której KRUS wypłaca w zbiegu emeryturę lub rentę rolniczą wraz ze świadczeniem przyznanym przez ZUS, czternastą emeryturę wypłaci Kasa.
Natomiast emerytom, którym KRUS wypłaca emeryturę rolniczą, a ZUS emeryturę pracowniczą, czternastą emeryturę wypłaci ZUS, który do ustalenia wysokości dodatkowego świadczenia będzie przyjmował sumę emerytury z ZUS i KRUS.
Czy osoba uprawniona otrzyma decyzję dot. czternastej emerytury?
Do każdego uprawnionego emeryta i rencisty zostanie wysłana decyzja o przyznaniu kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz. U. z 2023 r., poz. 1407)
Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy
Zgodnie z informacją uzyskaną od operatora Energa, podajemy wykaz posesji, dla których operator przewidział wyłączenia dostawy energii elektrycznej:
30.08.2024, w godzinach 08:00–14:00:
02.09.2024, w godzinach 10:00–14:00:
To już piąta edycja konkursu „ Najpiękniejszy ogród w Gminie Gruta „ podczas której komisja konkursowa odwiedziła dziesięć pięknych miejsc.
Każdy ogród uczestniczący w konkursie miał w sobie coś niezwykłego, co go wyróżniało od innych. Decyzja o wyborze najpiękniejszego miejsca jak zwykle nie była łatwa .Komisja nie kierowała się tylko pierwszym wrażeniem ale chciała docenić również ogrom pracy jaka została włożona w stworzenie ocenianych miejsc. I tak:
Ostateczna klasyfikacja, po podsumowaniu wszystkich punktów uzyskanych za poszczególne oceniane elementy, przedstawia się następująco :
I miejsce – Pani Dorota Anflik
II miejsce – Państwo Dorota i Kamil Borkowscy
III miejsce – Pani Tatiana Dobaczewska
Pani Małgorzata Chałat
Państwo Tomasz i Sabina Zielińscy
Wyróżnienia otrzymują:
Szanowni Państwo!
Już w najbliższą sobotę zapraszamy na Dożynki w Mełnie! W załączeniu znajdziecie mapę organizacyjną wydarzenia . Bardzo prosimy o parkowanie wyłącznie na wyznaczonych miejscach oraz unikanie pozostawiania samochodów przy drodze powiatowej nr 44153C .
Dziękujemy za zrozumienie i do zobaczenia na dożynkach!
#Dożynki2024 #Mełno #ŚwiętoPlonów #BezpiecznaImpreza #DożynkiGminneGruta
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 16 września 2024 r. wchodzą w życie przepisy ustawy zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.**
W wyniku nowelizacji przepisów, przede wszystkim, rozszerzony został krąg osób, które mogą uzyskać prawo do świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.
Nowe rozwiązania skracają okres pełnienia funkcji sołtysa uprawniający do uzyskania świadczenia z 8 do 7 lat oraz znoszą wymóg pełnienia funkcji sołtysa przez co najmniej dwie kadencje i wymóg pełnienia tej funkcji na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
Nowelizacja wprowadziła także zmiany ułatwiające przeprowadzenie postępowania dowodowego w sytuacji, gdy wnioskodawca nie dysponuje danymi potwierdzającymi okres pełnienia funkcji sołtysa. Konieczność uzyskania oświadczeń potwierdzających tą okoliczność od osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, zmniejszono z 5 do 3 osób.
Od 16 września 2024 r. świadczenie z tytułu pełnienia funkcji sołtysa może uzyskać osoba, która spełnia łącznie nw. warunki:
W celu otrzymania świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa należy złożyć, do dowolnej jednostki organizacyjnej KRUS, wniosek o ustalenie prawa do tego świadczenia.
Na podstawie złożonego wniosku KRUS rozpatrzy prawo do świadczenia i wyda stosowną decyzję w sprawie.
Wniosek o świadczenie powinny złożyć również te osoby, które już wcześniej składały w KRUS wniosek, ale otrzymały decyzję odmawiającą – zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami – np. z uwagi na pełnienie funkcji sołtysa przez okres krótszy niż wymagane dotychczas 8 lat czy też pełnienie tej funkcji wyłącznie przed wejściem w życie ustawy o samorządzie gminnym.
Świadczenie wg znowelizowanych przepisów przyznawane będzie od daty spełnienia wszystkich warunków, ale nie wcześniej niż od wejścia w życie zmiany do ustawy i nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku o to świadczenie (zasady te dotyczą również osób, które otrzymały decyzję odmawiającą i ponownie wystąpią z wnioskiem).
Druk wniosku o świadczenie dostępny jest na stronie Kasy: https://www.gov.pl/web/krus/formularze-i-wnioski—swiadczenia
Podstawa prawna
* ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz. U. z 2024 r. poz. 1246)
** ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa (Dz. U. z 2023 r. poz. 1073
Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Grucie informuje, że od 01.08.2024 r. można składać wnioski o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres zasiłkowy 2024/2025. ✨
Druk wniosku będzie dostępny w siedzibie GOPS Gruta od 01.08.2024 r. w godzinach pracy Ośrodka. ⏰
Pamiętajcie, że przy składaniu wniosków brane są pod uwagę dochody członków rodziny uzyskane w roku 2023, z uwzględnieniem utraty i uzyskania dochodu. Kluczowe jest spełnienie kryterium dochodowego, które wynosi:
Świadczenia rodzinne: 674 zł na osobę w rodzinie / 764 zł w przypadku osoby z niepełnosprawnością w rodzinie ♿️
Fundusz alimentacyjny: 1209 zł na osobę w rodzinie
Nie zwlekaj, sprawdź czy spełniasz wymagane kryteria i składaj wnioski na czas!
Zapraszamy serdecznie!
#ŚwiadczeniaRodzinne #FunduszAlimentacyjny #GOPSGruta #NowyOkresZasiłkowy #Wsparcie #Rodzina
Informacja pomoc publicznaSzanowni Rolnicy!
Uprzejmie informujemy, że każdy rolnik, który chce odzyskać podatek akcyzowy zawarty w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej, powinien gromadzić faktury VAT
W terminie od 1 sierpnia 2024 r. do 2 września 2024 r. należy złożyć wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych, wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2024 r. do 31 lipca 2024 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2024 r.
Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2024 r. wynosi:
Dotacje będą wypłacane w terminach:
przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku .
Wzór formularza wniosku przedstawiamy w załączeniu.
Wójt Gminy Gruta oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Grucie serdecznie zapraszają wszystkich Mieszkańców na Dożynki Gminne, które odbędą się 24 sierpnia w malowniczym Zespole Pałacowo-Parkowym w Mełnie! To wyjątkowe święto, podczas którego wspólnie będziemy celebrować zakończenie żniw, jest doskonałą okazją do spotkania i wspólnej zabawy.
Dożynki rozpoczną się tradycyjnie mszą dziękczynną w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grucie o godzinie 14:00. Po mszy nastąpi przemarsz barwnego korowodu dożynkowego do Parku w Mełnie, gdzie czeka nas mnóstwo atrakcji. Szczegóły w poniższym programie:
⏰ 14:00 – Msza Św. Dziękczynna w kościele pw. WNMP w Grucie
15:00 – Przejazd korowodu dożynkowego do Parku w Mełnie
15:30 – Oficjalne otwarcie dożynek
16:30 – Rozpoczęcie części artystycznej z występami lokalnych zespołów
18:00 – Program kabaretowy ks. Bogusława KOWALSKIEGO, który dostarczy nam mnóstwo śmiechu
⭐ 20:00 – Gwiazda wieczoru Mateusz ZIÓŁKO, który porwie nas swoimi hitami
21:30 – Zabawa taneczna z DJ, przy której będziemy się bawić do późnych godzin wieczornych
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości do wspólnego świętowania! Przyjdźcie i bawcie się razem z nami!
Do zobaczenia na Dożynkach!
Bon energetyczny 2024 – Informacje i zasady przyznawania!
Bon energetyczny to świadczenie pieniężne przysługujące jednorazowo gospodarstwom domowym. Sprawdź, czy się kwalifikujesz!
Dla gospodarstw domowych jednoosobowych:
Dla gospodarstw wieloosobowych:
⏰ Ważne daty:
Jak złożyć wniosek:
Miejsce składania:
Informacja o przyznaniu bonu:
❓ Kontakt w razie pytań:
Skorzystaj z bonu energetycznego i zredukuj swoje rachunki za energię!
Drodzy Mieszkańcy,
Przedstawiamy harmonogram pracy PSZOK na sierpień 2024 r. Znajdziecie go w załączniku.
Zachęcamy do zapoznania się z godzinami otwarcia oraz planowanymi terminami.